Papież potępił przypadki pedofilii w Kościele

Radio Watykańskie / bz

Troska o rodzinę rozumianą jako związek mężczyzny i kobiety stanowi najlepszy sposób ochrony praw i autentycznych potrzeb dzieci. Mówił o tym Benedykt XVI podczas audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Rady ds. Rodziny. Tematem spotkania są prawa dziecka, w nawiązaniu do 20. rocznicy podpisania oenzetowskiej Konwencji Praw Dziecka. Niestety, jak zauważył Ojciec Święty, te prawa były łamane również przez ludzi Kościoła.

„Kościół w ciągu wieków, idąc za przykładem Chrystusa, promował ochronę godności i praw nieletnich oraz na wiele sposobów troszczył się o nich – przypomniał Benedykt XVI. – Niestety niektórzy jego członkowie, działając w sprzeczności z tymi zasadami, złamali te prawa. Chodzi o postawy, z powodu których Kościół ubolewa i potępia je teraz i w przyszłości. Delikatność i nauczanie Chrystusa, który daje dzieci za przykład do naśladowania, by wejść do królestwa Bożego, zawsze stanowiły pilne wezwanie, by traktować je z głębokim szacunkiem i troską” – powiedział Ojciec Święty.

Papież zaapelował o otoczenie dzieci szczególną troską i opieką. Muszą być chronione przed wszelką przemocą, porzuceniem, nadużyciem seksualnym i wykorzystywaniem ich do pracy. Najlepszym miejscem wzrostu dzieci jest rodzina – mówił Benedykt XVI nawiązując do zapisu z preambuły Międzynarodowej Konwencji Praw Dziecka.

„Rodzina oparta na związku mężczyzny i kobiety jest najlepszą pomocą, jaką można dać dziecku – mówił Benedykt XVI. – Dzieci pragną być kochane przez kochających się mamę i tatę, potrzebują mieszkać, wzrastać i żyć razem z obojgiem rodziców, ponieważ matka i ojciec uzupełniają się nawzajem w wychowaniu dzieci i w kształtowaniu ich osobowości oraz tożsamości. Niespokojna atmosfera w rodzinie, a w szczególności separacja czy rozwód rodziców, nie pozostają bez konsekwencji dla dzieci. Dlatego też troska o rodzinę i promocja jej dobra, praw, jedności i stabilności stanowią najlepszy sposób ochrony praw i autentycznych potrzeb dzieci” powiedział Papież.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież potępił przypadki pedofilii w Kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.