Abp Zollitsch przeprasza ofiary molestowania

Abp Zollitsch przeprasza ofiary molestowania
Przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów abp Robert Zollitsch (fot. EPA/Rolf Haid)
PAP / drr

Przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów Robert Zollitsch przeprosił ofiary molestowania w szkołach katolickich w Niemczech.

- Zawsze, gdy zaistnieje podejrzenie, że doszło do molestowania, należy je wyjaśnić w sposób wyczerpujący i absolutnie przejrzysty - dodał abp Zollitsch, przypominając, że odpowiednie wytyczne postępowania w takich sytuacjach Kościół katolicki przyjął osiem lat temu.

Zollitsch po raz pierwszy zareagował oficjalnie na ujawniony pod koniec styczna skandal związany z molestowaniem byłych uczniów jezuickiego gimnazjum im. Piotra Kanizego w Berlinie w latach 1970. i 1980.

Do podobnych przypadków dochodziło też w dwóch innych szkołach, prowadzonych przez zakon jezuitów w Niemczech. Dotychczas zgłosiło się 115 osób, które padły ofiarą molestowania.

Abp Zollitsch zapowiedział, że na walnym zebraniu Niemieckiej Konferencji Biskupów dojdzie do dyskusji o działaniach prewencyjnych. Jego zdaniem przyszli księża muszą wykazywać konieczną dojrzałość, by móc wykonywać duszpasterską posługę.

Hierarcha zaapelował też o "wyczulenie na to, co dzieje się w ukryciu". - Musimy mieć odwagę, by nazywać bezprawie po imieniu - dodał.

Walne zebranie Niemieckiej Konferencji Biskupów potrwa do czwartku. Po jej zakończeniu oczekiwane jest oświadczenie na temat przypadków molestowania w szkołach jezuickich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Zollitsch przeprasza ofiary molestowania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.