Zakończyły się 25. Targi Wydawców Katolickich

Zakończyły się 25. Targi Wydawców Katolickich
(fot. Szczebrzeszynski / Domepna publiczna / Wikimedia Commons)
KAI / ms

Blisko 170 wystawców z całego kraju uczestniczyło w jubileuszowych 25. Targach Wydawców Katolickich. Podczas wydarzenia organizowanego w warszawskich Arkadach Kubickiego od 4 do 7 kwietnia, zaprezentowano ponad 12 tysięcy publikacji.

Ponadto odbyły się spotkania poświęcone promocji dzieł m.in. Karola Wojtyły, kard. Stefana Wyszyńskiego a także o. Adama Żaka, Jerzego Stuhra i ks. Andrzeja Lutra.

Ks. Roman Szpakowski SDB, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich podkreśla, że z roku na rok wydarzenie staje się coraz bardziej popularne. Ubiegłoroczne Targi odwiedziło ponad 35 tys. osób.

DEON.PL POLECA 

Listy od papieża franciszka i prezydenta Dudy

List z okazji jubileuszowego wydarzenia wystosował prezydent Andrzej Duda. Podkreślił w nim, że Targi Wydawców Katolickich to ważne dla rynku polskiej książki wydarzenie, które gości coraz większą liczbę wydawców. "Dziękuję organizatorom Targów, którzy od ćwierć wieku tworzą miejsce spotkań wydawców dobrego słowa, wiele miejsca poświęcając wątkom patriotycznym, zagadnieniom historycznym i problemom współczesnego świata" - napisał Andrzej Duda.

Przesłanie do uczestników Targów skierował papież Franciszek. List odczytał odczytał nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Franciszek wyraził nadzieję, że Targi będą dla miłośników literatury szczególną okazją do refleksji nad kulturą chrześcijańską oraz świętem obfitującym w spotkania z ulubioną książką i jej autorami.

Spotkania autorskie

Prezentacji książek towarzyszyły liczne spotkania autorskie. O stanowisku Kościoła wobec pedofilii rozmawiali ks. Adam Żak, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy KEP, autor książki "Wierzchołek góry lodowej" oraz ks. Jacek Prusak, psychoterapeuta, publicysta "Tygodnika Powszechnego".

Zdaniem ks. Żaka niezależna mieszana komisja do zbadania przypadków wykorzystywania seksualnego w Kościele jest potrzebna, ale obecnie jest na nią za wcześnie. Powinni w niej jednak zasiadać fachowcy, a nie politycy czy przedstawiciele organów władzy, którzy byliby zainteresowani "rozegraniem" tych informacji.

Pytany czy w Kościele nastąpi swego rodzaju "przewrót kopernikański" w kwestii przeciwdziałania wykorzystywaniu seksualnemu, ks. Żak odpowiedział, że ma taką nadzieję. - Z tym, że nie ma się co łudzić, że nastąpi on w kwestii zadekretowanych spraw, tylko w zmianie mentalności w Kościele i w społeczeństwach, co jest pewnym procesem - powiedział.

Zdaniem o. Prusaka, komisja mieszana jest potrzebna, ale - jego zdaniem - "nie jest tajemnicą, że w Episkopacie jest opór, by taka komisja powstała". - Dopóki w Episkopacie nie będzie zgody, by była to komisja mieszana, to nie powstanie żaden raport, tylko kolejne dane "z góry ustawione" - stwierdził duchowny.

 

Rozmowy wokół Karola Wojtyły i Stefana Wyszyńskiego

Ważnym wydarzeniem targów była prezentacja pierwszego tomu "Dzieł literackich i teatralnych" Karola Wojtyły zatytułowanego "Juwenilia" (1938-1946). To pierwsze tego typu krytyczne, naukowe opracowania tekstów Karola Wojtyły, zawierające teksty dotychczas nieznane, w tym także wiersz miłosny przyszłego papieża. Nie można zrozumieć nauczania papieża Jana Pawła II bez poznania jego dzieł literackich - wskazywała prof. Zofia Zarębianka.

Jeden z najwybitniejszych intelektualistów XX wieku, człowiek święty, ale doskonale czujący gry polityczne - tak o kard. Stefanie Wyszyńskim mówili uczestnicy spotkania "Prymas Wyszyński w świetle nowych źródeł". O zmarłym blisko 38 lat temu Prymasie Polski rozmawiano na kanwie wydawanych obecnie "Pro memoria", czyli jego codziennie prowadzonych zapisków (wydano dotąd 3 spośród 27 planowanych tomów) oraz kolejnego tomu "Dzieł zebranych".

"To był facet chodzący po ziemi, a nie tylko duchowny wpatrzony w Maryję" - scharakteryzował Prymasa Tysiąclecia prof. Jan Żaryn. Dodał, że kard. Wyszyński idealnie rozumiał przeciwnika, dlatego musiał bardzo irytować komunistów, którzy uważali, że mogą z nim grać w tej samej "lidze". "To był także homo politicus, który doskonale rozumiał reguły gry politycznej" - ocenił senator.

Dr hab. Paweł Skibiński określił Prymasa Wyszyńskiego jako jednego z najwybitniejszych intelektualistów XX wieku. "Nie zgadzam się ze sformułowaniem, że kard. Wyszyński został nam dany na czas komunizmu, on nam został dany na zawsze" - dodał.

Z kolei Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasowskiego wskazała, że "Pro memoria" i - z drugiej strony - kazania i przemówienia prymasa świetnie się uzupełniają i że dopiero lektura obydwu może dać pełne wyobrażenie o jego postaci. "Był on nie tylko przywódcą Kościoła w Polsce, ale przewodnikiem duchowym, bo sam bardzo głęboko żył Panem Bogiem i te źródła to pokazują" - powiedziała Czarcińska.

Jerzy Stuhr i wspomnienia prokuratora

Jerzy Stuhr, legenda polskiego kina oraz ks. Andrzej Luter, przyjaciel artystów i krytyk filmowy rozmawiali o swojej wspólnej książce "Myśmy się uodpornili", w której odsłaniają sposoby na to jak uodpornić się na świat.

Odbyło się też spotkanie z prokuratorem Andrzejem Witkowskim, w związku z wydaniem książki "Ścieżki grozy. Ze wspomnień prokuratora do spraw zabójstw". To pierwszy tom dzieła, w którym autor wspomina swoją zawodową karierę aż do momentu, w którym powierzono mu prowadzenie śledztwa w sprawie zabójstwa bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.

Przyznanie nagrody FENIKS

Kluczowym akcentem Targów jest Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS, która w tym roku wręczona została po raz 21. Wyróżnienie przyznawane jest w kilkunastu kategoriach. Do tegorocznej edycji zgłoszono ponad 350 tytułów.

Złotego Feniksa - główną nagrodę Targów otrzymał ks. prof. Czesław Bartnik, wieloletni profesor KUL, autor ponad 3500 tekstów, m.in. dwutomowej "Dogmatyki Katolickiej".

Laureatem "Feniksa Diamentowego" 2019 został ks. prof. dr hab. Stanisław Wilk "za wybitne badania historyczne nad strukturami osobowymi czasu odradzającej się Polski i Kościoła po 1918 roku, a w szczególności wokół postaci i działalności Achillesa Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI oraz kard. Augusta Hlonda w okresie międzywojennym i powojennym".

Byli redaktorzy naczelni katolickich tygodników "Gość Niedzielny" i "Niedziela" ks. Marek Gancarczyk i Lidia Dudkiewicz, a także redakcja czasopisma "Seminare. Poszukiwania naukowe" zostali laureatami Nagrody Mały Feniks Specjalny 2019.

 

Uroczysta msza na zakończenie

W niedzielę, na zakończenie XXV Targów Wydawców Katolickich w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika odbyła się uroczysta msza św. w intencji wydawców i pracowników mediów. Liturgii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosił ks. prał. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej.

Ks. Nykiel podkreślił w homilii, że tegoroczny jubileusz 25-lecia Targów to żywy dowód nie tylko aktywności duchowej, kulturalnej i społecznej Kościoła oraz funkcjonujących w jego ramach licznych środowisk, ale także świadectwo mówiące o potrzebie nieustannej ewangelizacji poprzez słowo pisane, drukowane i czytane na co dzień.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zakończyły się 25. Targi Wydawców Katolickich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.