Zakonnica zmarła podczas Mszy świętej. Miała 103 lata

Zakonnica zmarła podczas Mszy świętej. Miała 103 lata
(fot. tt/@NieZapomnijONas)
misyjne.pl / jb

Siostra Lucyna Reszczyńska odeszła w niedzielę podczas porannej Mszy świętej w klasztorze szarytek na warszawskiej Tamce. 

Urodziła się 1 maja 1916 roku w Cekanowie. Do zakonu wstąpiła w 1938 roku. Uczyła się w szkole pielęgniarskiej, a potem od 1942 roku pracowała w szpitalu dziecięcym przy ul. Kopernika, gdzie podczas Powstania Warszawskiego została sanitariuszką. 

Portal misyjne.pl powołuje się na fragmenty jej wspomnień z pierwszych dni powstania: "znaleźliśmy się w ogniu walki i pożarów. Ze wszystkich stron słychać było huk rozrywających się pocisków i walących się domów". Dodaje: "wszyscy modlili się gorąco, a siostry i pracownice rzucały w ogień cudowne medaliki i zażegnywały płomienie obrazem Serca Jezusowego. Kto tylko mógł, brał udział w akcji ratunkowej". Pamiętała ten moment, kiedy szpital zaczął płonąć, mówiła o nim: "Pan Bóg nas ocalił dla niewinności dzieci, które błagały go o ratunek głośnym płaczem".

Dwa lata temu została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia ludzkiego podczas II wojny światowej. Pół roku temu obchodziła swoje 103. urodziny.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Szymon Żyśko

Zostaliśmy stworzeni na podobieństwo Boga, dlatego najbliżej Niego jesteśmy, będąc sobą.

Byli ludźmi takimi jak ty. Żyli intensywnie i kochali to, co robili. Ich historie to dowód na to, że niebo można odnaleźć tu i...

Skomentuj artykuł

Zakonnica zmarła podczas Mszy świętej. Miała 103 lata
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.