Zalecają muzułmanom pielgrzymki do Jerozolimy

Zalecają muzułmanom pielgrzymki do Jerozolimy
(fot. DavidSpinks / flickr.com)
KAI / pz

Islamscy uczeni opowiedzieli się za pielgrzymkami muzułmanów z całego świata do meczetu al-Aksa w Jerozolimie. Orzeczenie w tej sprawie wydali uczestnicy kilkudniowej konferencji w Ammanie nt. Jerozolimy, poinformował jordański dziennik "Jordan Times".

Dokument ten sprzeciwia się żądaniu wpływowego kaznodziei Jusufa al-Qaradawiego z Kataru, który uważa, że należy zaniechać podróży do Jerozolimy, aby w ten sposób zaprotestować przeciw okupowaniu przez Izrael od 1967 roku wschodniej części miasta.

Podczas wspólnych obrad Uniwersytetu Islamskiego w Ammanie, przedstawicieli Palestyńczyków i Światowej Ligi Muzułmańskiej podkreślono, że wizyty w tym miejscu muzułmanów z zagranicy byłyby wyrazem solidarności, choć zarazem nie powinno to prowadzić do cichej zgody na okupację izraelską. Sygnatariusze dokumentu wezwali jednocześnie muzułmańskich pielgrzymów do Jerozolimy, aby unikali tam izraelskiej obsługi i sklepów.

Wzgórze Świątynne w Jerozolimie i tamtejszy meczet al-Aksa jest trzecim pod względem ważności - po Mekce i Medynie - świętym miejscem islamu. Palestyńczycy zarzucają Państwu Izrael i żydowskim ugrupowaniom nacjonalistycznym, że chcą to miejsce zagarnąć na własne potrzeby.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zalecają muzułmanom pielgrzymki do Jerozolimy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.