Zambia: Kościół utworzył fundusz do walki z koronawirusem

Zambia: Kościół utworzył fundusz do walki z koronawirusem
(fot. depositphotos.com)
KAI / pp

Kościół katolicki w Zambii postanowił utworzyć fundusz do walki z wirusem Covid-19 (CRF), z którego środki mają być wykorzystywane przede wszystkim do zapobiegania szerzeniu się tej epidemii oraz na wsparcie struktur sanitarnych kraju. Episkopat ma nadzieję, że CRF dołączy do wysiłków na rzecz zwalczania zarazy, podejmowanych przez rząd. Inicjatywa ta jest przejawem solidarności biskupów tego kraju z ich kolegami z Malawi i Zimbabwe, którzy wystosowali wspólny list pasterski na tegoroczną Wielkanoc.

"Jesteśmy blisko naszych braci i sióstr, którzy zarazili się i cierpią z powodu choroby, wywołanej przez koronawirusa" – napisali przewodniczący episkopatów tych trzech państw z Afryki Południowo-Wschodniej: abp Thomas Msusa z Malawi, bp George Cosmas Zumaire Lungu z Zambii i abp Robert Ch. Ndlovu z Zimbabwe. Podkreśliwszy, że walcząc nadal z szerzeniem się wirusa, poprosili wszystkich o wzięcie na siebie osobistej odpowiedzialności za chronienie samych siebie i innych, zwłaszcza najbardziej narażonych na zachorowanie. Są to osoby żyjące w pierwotnych warunkach medycznych, cierpiący na choroby chroniczne, starcy i inni bezradni członkowie społeczeństwa – wyjaśnili biskupi. Zawierzyli dotkniętych wirusem i wszystkich pracowników służby zdrowia "macierzyńskiej opiece Maryi Panny".

We wstępie do swego orędzia hierarchowie przyznali, że w tym roku Wielkanoc jest obchodzona "w trudnym kontekście i w bolesnej sytuacji" i aby chronić życie własne i innych, Kościoły muszą być puste i nie może się w nich rozlegać muzyka liturgiczna. "A jednak wspominamy tajemnicę Wielkanocy i witamy Zmartwychwstałego Pana w swoich domach" – stwierdzili biskupi z trzech krajów afrykańskich.

Wcześniej Konferencja Biskupich Katolickich Zambii (ZCCB) powołała do życia Fundusz do Walki z COVID-19 (CRF). Gromadzone w nim środki będą wykorzystywane głównie do zapobiegania szerzeniu się wirusa w kraju i na wspieranie miejscowych struktur sanitarnych w walce z pandemią. Fundusz włączy się do wysiłków podejmowanych przez rząd w tym zakresie, dlatego "prosimy naszych braci katolików i inne osoby dobrej woli o wielkoduszne wspieranie go" – powiedział biskup diecezji Monze, Moses Hamungole. Uściślił, że CRF będzie wykorzystywany do wspierania programów Kościoła, dotyczących nie tylko chorych, ale także osób w starszym wieku, niepełnosprawnych umysłowo i fizycznie, sierot i w ogóle biednych.

Kościół katolicki w Zambii prowadzi 59 struktur sanitarnych, znajdujących się we wszystkich 10 prowincjach tego kraju. Wśród nich są 22 szpitale i 37 wiejskich ośrodków zdrowia.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Marek z Taizé, Piotr Żyłka

Spotkaj Boga w ciszy i prostocie

Mała, burgundzka wioska. Skromne zabudowania. Cisza. Spokój. Kontemplacja i modlitwa. To właśnie tu, od ponad siedemdziesięciu lat, przyjeżdżają tysiące młodych ludzi. Czego szukają? Co pragną zmienić? Dlaczego, nawet po...

Skomentuj artykuł

Zambia: Kościół utworzył fundusz do walki z koronawirusem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.