Zapalono lampki na choince na Placu Świętego Piotra

Zapalono lampki na choince na Placu Świętego Piotra
Zapalono lampki na choince na Placu Świętego (Fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)
PAP/dm

Na świątecznej choince stojącej koło obelisku na placu Świętego Piotra w Watykanie zapalono w piątek pod wieczór lampki. Zainaugurowana też została szopka, która w tym roku jest darem z Peru.

Lampki na choince zostały zapalone w strugach deszczu, dlatego delegacje ofiarodawców drzewka i szopki oraz przedstawicieli Gubernatoratu Państwa Watykańskiego obecne były nie na placu, ale w watykańskiej Auli Pawła VI, gdzie odbyła się oficjalna uroczystość. Przybył minister spraw zagranicznych Peru Oscar Maurtua de Romana.

DEON.PL POLECA
Wiele osób zgromadziło się również przy sugestywnie oświetlonej szopce i choince. W piątkowe południe ofiarodawców przyjął na audiencji papież Franciszek.

Zainaugurowano też szopkę, która w tym roku jest darem z Peru (Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)Zainaugurowano też szopkę, która w tym roku jest darem z Peru (Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)

DEON.PL POLECA

113-letni czerwony świerk o wysokości 28 metrów został przywieziony do Watykanu z gminy Andalo w Dolomitach w Trydencie na północy Włoch. Waży 8 ton.

Figury do szopki są dziełem artystów z andyjskiej wioski w Peru w departamencie Huancavelica. Szopka nawiązuje do 200-lecia niepodległości kraju i przedstawia sceny z życia ludów Andów.

Postaciom Świętej Rodziny i Trzech Króli towarzyszą figurki przedstawicieli ludności andyjskiej w regionalnych strojach. Szopkę udekorowano figurkami zwierząt występujących w tym regionie świata; są lamy, alpaki i kondor.

Zwyczaj ustawiania choinki i szopki na placu przed bazyliką watykańską wprowadził św. Jan Paweł II w 1982 roku.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Zapalono lampki na choince na Placu Świętego Piotra
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.