Zarzuty o "nieprawidłowe zachowania" i "seksualne dewiacje" w seminarium. Rektor odesłany na urlop

Zarzuty o "nieprawidłowe zachowania" i "seksualne dewiacje" w seminarium. Rektor odesłany na urlop
(fot. shutterstock.com)
KAI / nbcboston.com / kw

W związku z pojawieniem się w mediach społecznościowych zarzutów, jakoby w diecezjalnym seminarium św. Jana w Bostonie miało dojść do działań sprzecznych z normami moralnymi i wymaganiami formacji do kapłaństwa, tamtejszy arcybiskup kard. Sean O'Malley nakazał przeprowadzenie w tej placówce wizytacji i zbadanie tych doniesień.

Zarzuty pojawiły się w otwartym liście opublikowanym przez byłego seminarzystę Johna Monaco z seminarium św. Jana w Bostonie, który pisał o "seksualnych dewiacjach i nieprawidłowym zachowaniu" mieszkańców seminarium, w tym nadmiernego spożywania alkoholu.

Na stronie internetowej archidiecezji w Bostonie opublikowano oświadczenie purpurata, stojącego na czele Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.

"Prawda nie jest kalaniem swojego gniazda. To diabelska sprawa ją tak nazywać" >>

DEON.PL POLECA

Kard. O'Malley posłał rektora placówki na urlop naukowy, aby dochodzenie mogło odbywać się całkowicie obiektywnie. Jednocześnie tymczasowo mianował na to stanowisko jednego z profesorów. "W tej chwili nie jestem w stanie zweryfikować ani obalić tych zarzutów" - stwierdził arcybiskup Bostonu. Dodał, że mianował już zespół, który w jego imieniu ma przeprowadzić dochodzenie, prosząc o jak najszybsze sformułowanie wniosków.

W swoim oświadczeniu kard. O'Malley nie kryje, że podnoszone w ubiegłym tygodniu zarzuty są dnia niego poważnym problemem.

"Posługa kapłaństwa katolickiego wymaga zaufania ze strony członków Kościoła i szerszej społeczności, w której pełnią posługę nasi kapłani. Jestem zdeterminowany, by wszystkie nasze seminaria spełniały standard zaufania i zapewniały formację niezbędną kapłanom do wykonywania wymagającego powołania do służby we współczesnym społeczeństwie" - czytamy w oświadczeniu arcybiskupa Bostonu.

Załamanie wiary w Polsce to dar Boży >>

W ostatnich tygodniach Kościół w USA zmaga się z bardzo poważnym kryzysem związanym z ujawnieniem oskarżeń o molestowanie seksualne dzieci przez byłego arcybiskupa Waszyngtonu, obecnie 87-letniego Theodora McCarricka.

Papież Franciszek odwołał go - jako drugiego w historii - z pozycji kardynała, zaś kard. O'Malley nazwał tę sytuację "katastrofą w Kościele". Apelował jednocześnie o pełną transparencję oraz wypracowanie lepszych i jaśniejszych procedur w sprawach dotyczących biskupów i molestowania seksualnego dzieci.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Buttiglione Rocco, kard. Gerhard Ludwig Müller

Czytajmy razem adhortację Amoris Laetitia bez wzajemnych oskarżeń i podejrzeń, ze zmysłem wiary (sensus fidei), w świetle całej tradycji doktryny Kościoła i z gorliwą duszpasterską troską o wszystkich, którzy znajdują się w trudnych sytuacjach małżeńskich...

Skomentuj artykuł

Zarzuty o "nieprawidłowe zachowania" i "seksualne dewiacje" w seminarium. Rektor odesłany na urlop
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.