Zasługi św. Jana Pawła II w walce z totalitaryzmem
Z inicjatywy konsulatu generalnego RP w Barcelonie oraz Uniwersytetu Abat Oliba CEU w stolicy Katalonii odbyła się konferencja naukowa poświęcona osobie św. Jana Pawła II. W jej trakcie wskazywano na zasługi pochodzącego z Polski papieża w działaniach na rzecz obalenia totalitaryzmu komunistycznego w Europie. W wydarzeniu wzięli udział zarówno historycy z Hiszpanii, jak i Polski, w tym m.in. dr hab. Paweł Skibiński z Uniwersytetu Warszawskiego.
Hiszpański tygodnik „Vida Nueva” przypomniał, że podczas wydarzenia wskazywano na wpływ nauczania św. Jana Pawła II na polską opozycję demokratyczną, a także na rolę Kościoła katolickiego w upadku reżimu komunistycznego w Polsce, co rozpoczęło proces dekomunizacji innych państw Bloku Wschodniego.
Zasługi Jana Pawła II
Uczestniczący w barcelońskiej konferencji dr José Luis Orella z madryckiego uniwersytetu CEU San Pablo powiedział KAI, że wydarzenie to było jednym z kilku w ostatnim czasie na terenie Hiszpanii, podczas którego omawiano rolę papieża w działaniach na rzecz demokratyzacji Europy.
Przypomniał, że w 2020 r. także na tej stołecznej uczelni odbyło się seminarium naukowe dotyczące roli Jana Pawła II w demokratyzacji Polski. Odnotował, że podczas tego wydarzenia podkreślano m.in. wpływ nauczania papieskiego na utworzenie i działalność niezależnego związku zawodowego „Solidarność”. Orella przypomniał, że madrycka konferencja zatytułowana „Jan Paweł II – ojciec «Solidarności»” była pierwszym sympozjum naukowym po zainaugurowaniu w październiku 2020 r. nowego wydziału na CEU San Pablo, który w swojej nazwie odnosi się do osoby papieża Polaka.
- Powstały w 2020 r. Wydział Historii, Pamięci i Tożsamości, zajmujący się badaniami nad totalitaryzmami, nawiązuje nazwą do ostatniej książki św. Jana Pawła II pt. „Pamięć i tożsamość”. Nazwanie nowej komórki akademickiej w taki sposób było formą oddania hołdu pochodzącemu z Polski papieżowi - powiedział hiszpański historyk.
Źródło: KAI / kb
Skomentuj artykuł