Abp Guzdek: Jan Paweł II wezwał do porzucenia lęku

Abp Guzdek: Jan Paweł II wezwał do porzucenia lęku
Fot. ArchiBial MEDIA / YouTube.com
1 miesiąc temu
KAI / tk

Metropolita białostocki abp Józef Guzdek przewodniczył Mszy przy grobie św. Jana Pawła II w kolejnym dniu wizyty ad limina. - Jan Paweł II ukazał na nowo, że chrześcijaństwo jest fascynujące w świecie, który przekonywał, iż ludzkość wyrosła już z potrzeby Boga i wiary – powiedział abp Guzdek.

- Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój? Nie, powiadam wam, będę powodem rozłamów i podziału nawet w gronie najbliższej rodziny (por. Łk 12,51). Jezus przekonuje nas, że konfrontacja ze światem, podziały, a nawet prześladowanie ze względu na przyjęcie Jego nauki są nieuniknione. To skłania do refleksji i szukania odpowiedzi na pytanie: jak w takiej sytuacji należy się zachować? – zauważył metropolita.

- W przededniu 43 rocznicy inauguracji pontyfikatu świętego Jana Pawła II warto przypomnieć, że „papież z dalekiego kraju” od samego początku miał świadomość, iż ogień walki dobra ze złem nieustannie płonie. W krajach bloku wschodniego władza państwowa walczyła z wyznawcami Chrystusa i ograniczała ich prawa. Wszelkie oznaki wiary miały zniknąć z przestrzeni publicznej. Na zachodzie Europy wielu chrześcijan było przekonanych o nieuchronności procesów laicyzacji. Górę brały minimalizm i postawa defensywna. Wielu uznało wiarę za sprawę wyłącznie prywatną. Tak zwani „katolicy postępowi” niczym nie chcieli wyróżniać się w zlaicyzowanym społeczeństwie. Na własne życzenie ewangeliczna sól zwietrzała, a światło przygasło. Katolicy jakby zapomnieli o własnej hierarchii wartości wizji świata, o zdolności do jej promowania i do krytycznej postawy wobec dominujących świeckich kultur – powiedział abp Guzdek.

Abp Guzdek o św. Janie Pawle II

- W takiej sytuacji w dniu inauguracji pontyfikatu na placu świętego Piotra padły znamienne słowa: „Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Otwórzcie drzwi dla Jego zbawczej władzy, otwórzcie granice państw, systemy ekonomiczne i polityczne, szerokie obszary kultury, cywilizacji i rozwoju”. Święty Jan Paweł II wezwał do porzucenia lęku i pozbycia się małodusznej niewiary w moc Chrystusa. Zachęcił, aby chrześcijanie na nowo stali się solą ziemi i światłem dla świata. Dzięki jego pasterskiej posłudze przesłanie Ewangelii z każdym miesiącem i rokiem stawało się coraz bardziej obecne w przestrzeni publicznej. Papież docierał aż na krańce świata z fundamentalnym przesłaniem: zawierzcie, zaufajcie Chrystusowi, nie lękajcie się – dodał arcybiskup.

Metropolita białostocki zauważył, że „ten wybitny syn polskiego narodu pomógł chrześcijanom na całym świecie, aby nie lękali się należeć do Kościoła, głosić Ewangelię, stawać w obronie ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci, stawać w obronie rodziny opartej na sakramentalnym związku mężczyzny i kobiety, w obronie wolności religijnej i godności każdego człowieka. Święty Jan Paweł II ukazał na nowo, że chrześcijaństwo jest piękne i fascynujące w świecie, który przekonywał, że ludzkość wyrosła już z potrzeby Boga, Chrystusa i wiary”.

- Niech ta dzisiejsza modlitwa przy grobie świętego Jana Pawła Wielkiego przypomni nam, jak wiele może uczynić jeden człowiek, wolny od lęku i otwarty na działanie Ducha Świętego. Prośmy dla całego Kościoła o odwagę w podtrzymywaniu ognia wiary, nadziei i miłości, który rozpalił Jezus Chrystus, Odkupiciel człowieka. Nie lękajcie się, zawierzcie Jezusowi! To wezwanie świętego Jana Pawła II jest nadal aktualne – powiedział abp Józef Guzdek.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Katarzyna Stokłosa
18,83 zł
26,90 zł

Nasz ukochany Papież wciąż o nas pamięta

Wielu z nas znało go osobiście, wielu pamięta jego pielgrzymki do Polski i słowa, które wypowiedział. Jest nam bliski. W sytuacjach trudnych i kryzysowych często zwracamy się do...

Skomentuj artykuł

Abp Guzdek: Jan Paweł II wezwał do porzucenia lęku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.