Wizyta ad limina. Do Rzymu udali się kard. Nycz, abp Polak, abp Ryś i abp Guzdek

Wizyta ad limina. Do Rzymu udali się kard. Nycz, abp Polak, abp Ryś i abp Guzdek
Fot. EpikopatNews / flickr.com
PAP / tk

Trzecia grupa polskich biskupów rozpoczęła wizytę ad limina apostolorum. Zainaugurowała ją Mszą pod przewodnictwem prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka przy grobie świętego Piotra w bazylice watykańskiej. Biskupi na zakończenie wizyty spotkają się z papieżem Franciszkiem.

W trzeciej grupie są biskupi z archidiecezji warszawskiej wraz z ordynariatem polowym Wojska Polskiego, gnieźnieńskiej, łódzkiej i częstochowskiej, a także trzech diecezji greckokatolickich.

W kazaniu przy grobie świętego Piotra prymas Polak, wyjaśniając znaczenie wizyty w Watykanie, podkreślił: "Jesteśmy tu po to, by zdać Piotrowi sprawę z budowania Kościoła w jedności z kolegium biskupów pod jego przewodem. Dlatego za apostołem Pawłem jeszcze raz najpierw pokornie wyznajemy, że przecież wiemy, iż fundamentu nikt nie może położyć innego, jak ten, który jest położony, a którym jest Jezus Chrystus".

- Dziękujemy Bogu za Kościół nad Odrą i Wisłą, za Kościół, który żyje pośród synów i córek tej ziemi, naszej wielkopolskiej, kujawskiej, pomorskiej, mazowieckiej, łódzkiej, częstochowskiej, przemyskiej, warmińskiej i dolnośląskiej ziemi. Dziękujemy za Kościół zbudowany na wodzie chrztu świętego i męczeńskiej krwi świętych Wojciecha i Stanisława - dodał abp Polak.

Nawiązując do niedawnej beatyfikacji, zaznaczył: "Dziękujemy za Kościół budowany dziś na fundamencie proroków naszych trudnych czasów - błogosławionym Stefanie kardynale Wyszyńskim i błogosławionej Matce Elżbiecie Róży Czackiej".

Przypomniał, że Kościół musi być "oderwany od tego wszystkiego, co czyni przesadnie pewnymi samych siebie", "co powoduje, że opieramy się jedynie na sobie, a nie na Chrystusie".

- Jesteśmy - zaznaczył - posłani, aby kształtować mentalność chrześcijańską w zwyczajnym życiu. I jest to ostatecznie mentalność człowieka, który w tym zwaśnionym świecie, pośród podzielonych i skłóconych ludzi, będzie miał odwagę mówić: "pokój temu domowi".

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Wizyta ad limina. Do Rzymu udali się kard. Nycz, abp Polak, abp Ryś i abp Guzdek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.