Zatrzymano podejrzanych o zamordowanie jezuitów

Zatrzymano podejrzanych o zamordowanie jezuitów
Ikona męczenników z Salwadoru. (fot. http://jesuitsmidwest.org/)
The Washington Post / jm

Jak donosi "The Washington Post", salwadorska policja aresztowała 4 byłych wojskowych poszukiwanych hiszpańskim listem gończym za zamordowanie 6 jezuitów w 1989 r.

Tragiczne wydarzenia miały miejsce podczas brutalnej wojny domowej w Ameryce Środkowej. Pięciu spośród sześciu zamordowanych kapłanów było Hiszpanami. Morderstwo poruszyło międzynarodową opinię społeczną, która potępiła bestialstwo salwadorskich wojskowych.

Prezydent Salwadoru Salvador Sánchez Cerén w wygłoszonym oświadczeniu wezwał pozostałe osoby związane z morderstwem jezuitów do dobrowolnego wydania się w ręce sprawiedliwości, stwierdzając: "Musimy poznać prawdę o tym, co wydarzyło się przed laty. Trzeba nam również sprawiedliwości i przebaczenia".

Salwadorska policja poinformowała w sobotę, że aresztowania dokonano na podstawie międzynarodowego listu gończego wydanego przez Interpol. Akcja miała miejsce w piątek rano. Podano również dane zatrzymanych osób: pułk. Guillermo Alfredo Benavides Moreno oraz wojskowych: Antonio Ramiro Avalos Vargas, Angel Perez Vasquez i Tomas Zarpate Castillo. Policja zapowiada kontynuowanie działań operacyjnych.

DEON.PL POLECA

Ekstradycja zatrzymanych osób leży teraz w gestii salwadorskiego Sądu Najwyższego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zatrzymano podejrzanych o zamordowanie jezuitów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.