Zbiórka na rzecz odbudowy kościoła w Orzeszu

Zbiórka na rzecz odbudowy kościoła w Orzeszu
(fot. PAP/Andrzej Grygiel)
8 lat temu
PAP / mh

Do zbiórki na rzecz odbudowy kościoła parafii Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Orzeszu będzie zachęcał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. W nocy z poniedziałku na wtorek spłonął dach tej pochodzącej z 1936 r. świątyni.

Zgłoszenie o płonącym drewnianym dachu murowanej świątyni przy ul. Wolności w Orzeszu napłynęło do strażaków ok. godz. 21.30. Na miejsce skierowano 28 zastępów straży pożarnej z okolicy. Pożar udało się opanować ok. północy, do rana trwało dogaszanie.
Jak powiedział PAP we wtorek rzecznik metropolity katowickiego ks. Łukasz Gaweł, abp Skworc przygotowuje dla wiernych archidiecezji komunikat z zachętą do wsparcia remontu kościoła. Dobrowolne ofiary zbierane mają być w kościołach archidiecezji katowickiej po mszach w najbliższą niedzielę, 20 stycznia. Komunikat powinien ukazać się w najbliższych dniach.
Według informacji młodszego brygadiera Dariusza Bujała z mikołowskiej straży pożarnej spłonął praktycznie cały dach kościoła o powierzchni ok. 800 m kw. W większości ocalony - choć zamoczony - został strop kościoła. Od płomieni udało się też uchronić wieżę. Wnętrze uszkodzone zostało w niewielkim stopniu; w czasie akcji wyniesiono z niego m.in. ołtarz z tabernakulum oraz część elementów organów.
Ponieważ nasiąknięty wodą strop kościoła nie dawał gwarancji bezpieczeństwa, po akcji zabroniono wchodzenia do świątyni. We wtorek ze stanem konstrukcji wstępnie zapoznawał się inspektor nadzoru budowlanego. To na podstawie jego opinii ma zapaść decyzja o zabezpieczeniu obiektu, a potem - o możliwości odbudowy.
Na razie nie wiadomo, jaki będzie zakres i koszt koniecznych do wykonania prac - po ocenie nadzoru budowlanego zapewne oszacują je rzeczoznawcy. Nie ma też dotąd informacji, co było źródłem ognia - strażacy nie znaleźli śladów jednoznacznie wskazujących przyczynę. Wyjaśniać to będą specjaliści pożarnictwa.
Abp Skworc przyjechał do Orzesza jeszcze podczas nocnej akcji strażaków. We wtorek w południe odprawił mszę w kaplicy cmentarza parafialnego - w intencji parafian i strażaków, którzy uczestniczyli w nocnej akcji ratowniczej.
Parafia Męczeństwa św. Jana Chrzciciela mieści się w dzielnicy Orzesza - Jaśkowicach. Jej kościół zbudowano w 1936 r. Według danych archidiecezji katowickiej obejmuje nieco ponad 2,5 tys. parafian - to prócz orzeszan mieszkańcy pobliskiej miejscowości Rybówka.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zbiórka na rzecz odbudowy kościoła w Orzeszu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.