Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy

KAI / psd

Dziś w polskich kościołach zbierane są datki na środki transportu dla polskich misjonarzy. Inicjatywa odbędzie się w ramach kończącego się 12. Tygodnia św. Krzysztofa ogłoszonego przez MIVA Polska - agendę Komisji Episkopatu ds. Misji. MIVA apeluje do wszystkich kierowców, aby dziękując Bogu za opiekę w podróżach, przekazać 1 grosz za 1 km bezpiecznej jazdy na środki transportu dla misjonarzy.

Inicjatywa Tygodnia św. Krzysztofa związana jest z obchodzonym 25 lipca wspomnieniem św. Krzysztofa - patrona kierowców i podróżujących.

Z okazji wspomnienia św. Krzysztofa w kościołach i parafiach w Polsce błogosławi się kierowców i ich pojazdy. Wtedy też kierowany jest apel MIVA o rozważną, kulturalną, bezpieczną i trzeźwą jazdę i zachęca się wiernych oraz ludzi dobrej woli do udziału w Akcji św. Krzysztof - podziękowanie Bogu za bezpieczne podróże i ofiarowanie 1 grosza za 1 km bez wypadku na środki transportu dla misjonarzy.

Główne obchody Tygodnia, będą miały miejsce w niedzielę 24 lipca br. w Warszawie, w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej przy ul. Ostrobramskiej 72. O godz. 12.00 zostanie tu odprawiona uroczysta Msza św.

DEON.PL POLECA


Dzięki zebranym środkom z Akcji Św. Krzysztof w 2010 roku MIVA Polska zrealizowała 46 projektów i przekazała pomoc na zakup następujących pojazdów służącym polskim misjonarzom: 35 samochodów (19 - Afryka, 11 - Ameryka Płd., 5 - Azja), 2 ambulanse (Rwanda), 1 bus (Kirgistan), 8 motocykli (2 - Ameryka Płd. 6 - Afryka), 24 rowery dla katechistów (Togo i Tanzania).

Z pomocy MIVA Polska skorzystało 15 misjonarzy Fidei Donum (księża diecezjalni), 18 misjonarzy zakonnych, 11 sióstr zakonnych, 2 misjonarki świeckie.

Na te pojazdy MIVA Polska przekazała łączną sumę 236 500 Euro. Wartość tych pojazdów, z uwzględnieniem wsparcia od innych misyjnych organizacji i instytucji, to ok. 710 tys. Euro.

Na pomoc z tegorocznego Tygodnia św. Krzysztof 2011 czeka ponad 40 polskich misjonarzy. Do MIVA Polska zwrócili się m.in. misjonarze z Zambii, Ugandy, Kamerunu, Madagaskaru, RPA, Ekwadoru, Peru, Brazylii, Argentyny, Peru, Boliwii, Chile i Papui NG.

Na misjach pracuje ponad 2100 polskich misjonarzy i misjonarek w 94 krajach świata. W swojej pracy potrzebują bardzo ważnego narzędzia jakim jest środek transportu: samochód, motocykl, łódź, barka, motorówka, rower a nawet zwierzęta pociągowe, dzięki którym mogą docierać do ludzi i pomagać im. Większość misjonarzy pracuje w krajach misyjnych należących do tzw. Trzeciego Świata. Dlatego tak bardzo potrzebna jest pomoc, którą organizuje MIVA.

"Wpatrując się w postać św. Krzysztofa, modlimy się za wszystkich kierowców i użytkowników dróg o bezpieczne podróże. Oni także mają nieść dobro innym używając pojazdów w sposób bezpieczny, mądry i odpowiedzialny. Niosą też Chrystusa biorąc udział w Akcji św. Krzysztof" - tłumaczy ks. Jerzy Kraśnicki.

Organizatorzy zwracają uwagę, że obchody Tygodnia św. Krzysztofa to także okazja, aby przeprowadzić rachunek sumienia kierowcy i użytkownika drogi. "Wiele jest bowiem grzechów popełnianych przez kierowców. Pomocą mogą posłużyć dekalog kierowcy proponowany przez MIVA Polska. To zasady etyki kierowcy chrześcijanina w formie 10 przykazań dla Kierowców" - mówi ks. Kranicki.

Pierwsze przykazanie dekalogu dla kierowców brzmi: "Nie będziesz egoistą na drodze".

Indywidualni dobroczyńcy mogą wesprzeć dzialalność polskich misjonarzy wpłacając pieniądze również na konto MIVA Polska. Ci, którzy zdecydują się wpłacać regularnie przynajmniej raz w roku zostają Przyjaciółmi stowarzyszenia i otrzymują Honorową Kartę Przyjaciela MIVA Polska. Każdy dobroczyńca jest otoczony modlitwą polskich misjonarzy szczególnie w każdą pierwszą sobotę miesiąca.

MIVA (Mission Vehicle Association) jest stowarzyszeniem na rzecz misyjnych środków transportu. Idea stowarzyszenia pochodzi od o. Pawła Schulte OMI, który założył stowarzyszenie MIVA w Niemczech w 1927 roku.

W 1949 roku zaczęła istnieć MIVA Austria z siedzibą w Stadl-Paura koło Linzu. Stowarzyszenie działa także w wielu innych krajach m.in. w Szwajcarii, Słowenii, Holandii, Anglii, Korei.

MIVA Polska powstała w roku Wielkiego Jubileuszu 2000. Działa jako agenda Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Jej celem jest pomoc polskim misjonarzom w zakupie środków transportu. Wspiera także działania na rzecz bezpieczeństwa na polskich drogach.

Kontakt:

Komisja Episkopatu Polski ds. Misji

MIVA Polska - środki transportu dla misjonarzy

Ul. Byszewska 1, skr. poczt.112

03-729 Warszawa 4

Tel: +48 22 678 59 83; fax: +48 22 743 95 27

mivapolska@misje.pl

www.miva.pl

Konto:

Komisja Episkopatu Polski ds. Misji

PeKaO S.A. I O/Warszawa 69124010371111000006916802

tytułem: MIVA Polska - środki transportu dla misjonarzy

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.