Zdjęcie sprofanowanego tabernakulum szokuje wszystkich katolików. Polski hierarcha apeluje o modlitwę

Zdjęcie sprofanowanego tabernakulum szokuje wszystkich katolików. Polski hierarcha apeluje o modlitwę
(fot. facebook.com/vocesverbiusa)
PAP / kw

Napad na jednego z polskich arcybiskupów, zamordowanie trzech studentów wewnątrz katolickiej świątyni oraz zdjęcia sprofanowanych kościołów budzą przerażenie. Biskupi proszą o modlitwę chrześcijan z całego świata.

Protesty w Nikaragui wybuchły w połowie kwietnia w reakcji na zatwierdzenie reformy systemu opieki społecznej, która przewidywała zwiększenie składek na ubezpieczenie społeczne i jednoczesne obniżenie emerytur. Pod naciskiem demonstrujących prezydent Ortega zrezygnował z niepopularnej reformy, jednak protesty nie ustały; ich uczestnicy zaczęli domagać się dymisji szefa państwa i jego żony, wiceprezydent Rosario Murillo, a także poprawy warunków życia i wolności słowa.

Według obrońców praw człowieka w starciach demonstrantów z siłami rządowymi zginęło dotychczas ponad 300 osób; rząd mówi o ok. 50 ofiarach śmiertelnych.

72-letni obecnie Daniel Ortega to były przywódca lewicowej partyzantki, która obaliła w 1979 r. rządy dyktatora Anastasio Somozy. Późnej jednak sam stał się dyktatorem brutalnie tłumiąc wszelkie przejawy sprzeciwu wobec jego rządów.

Siły prezydenta w trakcie protestów niszczą kościoły. W czasie jednego z ataków członkowie grup paramilitarnych zniszczyli tabernakulum i rozrzucili hostie po podłodze:

This just came in from Nicaragua. The Apostolic Nuncio is asking for Catholics around the world to pray for the Church...

Opublikowany przez Voces Verbi USA Środa, 18 lipca 2018

Nuncjusz apostolski - pochodzący z Polski abp Waldemar Sommertag - poprosił katolików z całego świata o modlitwę.

Obecną falę protestów Ortega określił już wcześniej jako "próbę zamachu stanu wspieraną przez Stany Zjednoczone".

Rozmowy między rządem a opozycyjnym Sojuszem Obywatelskim, przy mediacji Kościoła katolickiego, wznowiono pod koniec czerwca, ale szybko utknęły one w martwym punkcie. Ortega, którego trzecia z kolei kadencja prezydenta upływa w styczniu 2022 r., stanowczo odrzucił postulaty przyspieszenia kolejnych wyborów, które powinny odbyć się w 2021 r., i przeprowadzenia ich w 2019 r.

Kilka dni temu na wieść o kolejnym akcie przemocy, gdy członkowie grup rządowych zamordowali trzech studentów wewnątrz kościoła, episkopat Nikaragui wydał oświadczenie, w którym jednoznacznie potępia trwające represje. "W naszym kraju dotkliwie łamane są prawa człowieka" - podkreślają biskupi, którzy przez obie strony konfliktu zostali poproszeni, by być gwarantem i obserwatorem dialogu.

W reakcji na oświadczenie episkopatu prezydent Nikaragui oskarżył w czwartek Kościół katolicki w tym kraju o udział w próbie zamachu stanu. "Biskupi nie są mediatorami. lecz częścią planu obalenia rządu" - powiedział Daniel Ortega w wystąpieniu z okazji 39. rocznicy rewolucji sandinistowskiej.

Daniel Ortega przemawiał w Managui do tysięcy zwolenników rządzącego Sandinistowskiego Frontu Wyzwolenia Narodowego (FSLN). Jego wystąpienie transmitowały w kraju wszystkie stacje telewizyjne i radiowe. Ortega podkreślił, że zaangażowanie duchownych w próbę przewrotu dyskwalifikuje ich jako mediatorów w konflikcie między rządem a opozycją.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Karol Wilczyński
14,00 zł
19,99 zł

Pięć słów, które mogą zmienić wszystko

„Jezu, Ty się tym zajmij – i wszystko jasne. Cudowna modlitwa, dzięki której rozwiążą się wszystkie moje problemy”.

Ale czy na pewno? I czy na pewno zadziała w taki...

Skomentuj artykuł

Zdjęcie sprofanowanego tabernakulum szokuje wszystkich katolików. Polski hierarcha apeluje o modlitwę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.