Zgoda na ofiarowanie narządów - gest miłości

KAI / wab

Zgoda na ofiarowanie komuś narządów po śmierci jest szczególnym wyrazem miłości bliźniego, godnym podziwu i naśladowania – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz 13 kwietnia podczas konferencji nt. „Partnerstwa dla Transplantologii”. Odbyła się ona z udziałem prof. Wojciecha Rowińskiego, krajowego konsultanta w dziedzinie transplantologii w sandomierskim Wyższym Seminarium Duchownym.

Zdaniem ordynariusza sandomierskiego bpa Krzysztofa Nitkiewicza, „w dzisiejszym świecie jedną z przeszkód w realizacji szlachetnego gestu ofiarowania narządów po śmierci jest egoizm, niechęć do podejmowania zobowiązań, wiązania się z jakąś nawet szlachetną sprawą”.

- Musimy naśladując Chrystusa, który całego siebie ofiarował za nas, przezwyciężyć tę duchową inercję - mówił bp Nitkiewicz.

DEON.PL POLECA

Konferencja odbyła się w ramach realizacji projektu propagowania tej metody leczenia oraz zwrócenia uwagi na funkcję księdza i kapelana, jako osoby mogącej pomóc rodzinie w podjęciu decyzji na wyrażenie zgody na pobranie narządów od osoby już zmarłej.

Prof. Wojciech Rowiński zwracając się do lekarzy, kapelanów szpitalnych, kapłanów, alumnów i sióstr zakonnych podkreślił to, że osoba kapelana jest niezwykle pomocna, bo może wskazać rodzinie na ważne, duchowe wartości ofiarowania narządów dla drugiej osoby.

- Przeszczepianie narządów jest niezwykle potrzebną, skuteczną metodą leczenia pacjentów, którzy w przeciwnym razie muszą umrzeć - mówił prof. Rowiński.

Zdaniem krajowego konsultanta w dziedzinie transplantologii w Polsce, zbyt wielu ludzi umiera tylko dlatego, że nie ma dla nich narządów. Niedobór narządów do przeszczepienia wynika z barier, które tkwią w społeczeństwie. W samym Sandomierzu co roku potrzeba czterech nerek do przeszczepienia, a jest ich znacznie mniej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zgoda na ofiarowanie narządów - gest miłości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.