Zgromadzenie Matki Teresy może być finansowane z zagranicy. Rząd zmienił decyzję
Rząd Indii zezwolił na odnowienie licencji na zagraniczne finansowanie dla Misjonarek Miłości, zgromadzenia zakonnego założonego przez Matkę Teresę - podaje w sobotę serwis BBC. Finansowanie to zostało zablokowane w Boże Narodzenie.
Indyjska agencja informacyjna ANI przekazała, że licencja została odnowiona 7 stycznia po przekazaniu "wymaganych dokumentów do odpowiedniego departamentu".
Licencja na finansowanie została odnowiona
Aby móc otrzymywać finansowanie z zagranicy, fundacje charytatywne i organizacje non profit muszą być zarejestrowane zgodnie z ustawą o regulacji wpływów zagranicznych (FCRA).
- Licencja FCRA została odnowiona - potwierdziła agencji AFP dawna bliska współpracowniczka Matki Teresy i autorka jej biografii, Sunita Kumar.
Kontrowersyjna decyzja wydana w Boże Narodzenie
W Boże Narodzenie indyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych oświadczyło, że licencja na finansowanie zagraniczne dla Misjonarek Miłości nie została odnowiona ze względu na "niekorzystne doniesienia". Indyjscy konserwatyści od dawna zarzucają zgromadzeniu zakonnemu Matki Teresy, że wykorzystuje swoją działalność charytatywną do nawracania ludności na chrześcijaństwo. Zakonnice odrzucają te oskarżenia.
Rząd premiera Narendry Modiego stara się ograniczyć finansowanie fundacji charytatywnych i innych organizacji pozarządowych z zagranicy - przypomina BBC. W zeszłym roku w wyniku obostrzeń zamrożono konta bankowe należące do organizacji Greenpeace i Amnesty International.
Większość mieszkańców Indii to hindusi, jednak w kraju żyje także 24 mln chrześcijan, stanowiących 2 proc. jego populacji.
Źródło: PAP / pk
Skomentuj artykuł