Zielone Parafie zachęcają do zadbania o przydrożne kapliczki

Zielone Parafie zachęcają do zadbania o przydrożne kapliczki
fot. Zielone Parafie
Informacja prasowa / pk

"Kapliczki, krzyże i figury przydrożne to ważny znak wiary pokoleń. Zapraszamy, by w maju szczególnie zadbać o te miejsca i odprawić przy nich wspólną modlitwę z lekturą fragmentu encykliki Laudato si’" - apelują Zielone Parafie. Organizatorzy akcji zachęcają również do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym.

Mijamy je prawie codziennie, ale tak bardzo wrosły w otaczający nas krajobraz, że może nawet ich nie zauważamy. Kapliczki, krzyże i figury przydrożne to ważny znak wiary pokoleń. Są symbolami wspólnotowej religijności i chrześcijańskiej troski o wartości moralne. Przypominają, że Bóg jest bliżej, niż myślimy, a także upamiętniają wiele wydarzeń z życia lokalnych społeczności, zarówno tragicznych, jak i radosnych, dziękczynnych.

"Zielone Parafie" zapraszają, by w maju szczególnie zadbać o te miejsca i odprawić przy nich wspólną modlitwę: Nabożeństwo majowe, Różaniec, Anioł Pański lub inną wspólnie wybraną modlitwę oraz odczytać fragment encykliki Laudato si’. Zachęcają również do wzięcia udziału w konkursie "Przydrożne kapliczki znakiem wiary pokoleń".

W jednej z najbardziej znanych pieśni maryjnych śpiewamy "Chwalcie łąki umajone…". "Zielone Parafie" zachęcają, by w tym duchu pielęgnować otoczenie kapliczek, krzyży i figur przydrożnych i zadbać o piękno i przyrodę tych miejsc. Można to zrobić na kilka sposobów:

DEON.PL POLECA

  • nie kosić trawy wokół kapliczki, wystarczy ją przyciąć lub posiać łąkę kwietną (jeśli jest miejsce),
  • nie ozdabiać sztucznymi Lepiej zastąpić je kwiatami w rabatce lub w doniczce (świetnie nadają się do tego np. bratki),
  • jeśli mamy czas i możliwość, można dodatkowo uprzątnąć, odnowić to miejsce poprzez odmalowanie, naprawianie niewielkich szkód powstałych z biegiem czasu.

"Zachęcamy, by do działania zaprosić też innych i kontynuować we wspólnocie tradycję pielęgnacji tych miejsc" - proszą organizatorzy akcji i zachęcają do wzięcia udziału w konkursie:

"Poprzez modlitwę przy kapliczkach, krzyżach i figurach przydrożnych okazujemy szacunek tym, którzy przed nami dbali o te miejsca, ale również całemu dziełu Stworzenia. 21 - 28 maja 2023 obchodzimy ustanowiony przez papieża Franciszka Tydzień Laudato si’ - szczególny czas troski o nasz wspólny dom. Dajmy temu wyraz, dbając o nasz lokalny krajobraz, którego kapliczki, krzyże i figury przydrożne są ważnym elementem. Zwieńczeniem starań niech będzie udział w konkursie fotograficznym »Przydrożne kapliczki znakiem wiary pokoleń« - wystarczy zrobić zdjęcie kapliczki w trakcie spotkania modlitewnego i/lub z uwzględnieniem walorów krajobrazu i krótko opisać, dlaczego to miejsce jest ważne w naszej społeczności. Zgłoszenia konkursowe są przyjmowane mailowo na adres: lsm.polska@livelaudatosi.org do niedzieli 4 czerwca 2023".

Źródło: Informacja prasowa / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zielone Parafie zachęcają do zadbania o przydrożne kapliczki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.