"Zjazd rabinów to wielki, historyczny moment"

"Zjazd rabinów to wielki, historyczny moment"
Naczelny rabin Moskwy Pinchas Goldschmidt i naczelny rabin Polski Michael Schudrich podczas konferencji prasowej towarzyszącej Konferencji Naczelnych Rabinów Europy w Warszawie, 1 bm. Dwudniowa konferencja to największe zgromadzenie rabinów w Polsce od czasów II wojny światowej. (fot. PAP/Tomasz Gzell)
KAI / wm

To wielki, historyczny moment, że 150 rabinów ze wschodniej i zachodniej Europy przyjechało do Polski. To także znak, że demokracja i wolność religijna jest w waszym kraju ugruntowana - powiedział dziś Pinchas Goldschmidt, przewodniczący Konferencji Rabinów Europejskich i naczelny rabin Moskwy podczas konferencji prasowej, towarzyszącej zjazdowi naczelnych rabinów Europy, która przez dwa dni odbywa się w Warszawie.

Podczas spotkania z dziennikarzami w stołecznej synagodze im. Nożyków naczelny rabin Polski Michael Schudrich podkreślił, że zjazd jest świadectwem odradzania się tutejszej społeczności żydowskiej. Będąc uprzednio epicentrum świata żydowskiego, została ona niemal zupełnie zniszczona w czasie Holokaustu, jednak w ciągu ostatnich 30 lat liczba żydów w Polsce wzrosła z zaledwie kilku do ponad 20 tys.

Warszawa była przed wojną stolicą żydowskiego świata i centrum żydowskiej kultury - przypomniał Pinchas Goldschmidt, przewodniczący Konferencji Rabinów Europejskich i naczelny rabin Moskwy. - Tu żyli wielcy mędrcy i rabini i stąd chasydzka kultura rozprzestrzeniała się na cały świat. To wielki historyczny moment, że ponad 150 rabinów ze wschodniej i zachodniej Europy przyjechało do Polski. To także znak, że demokracja i wolność religijna jest w waszym kraju ugruntowana - dodał Goldschmidt.

Naczelny rabin Moskwy zwrócił uwagę, że społeczność żydowska odradza się w całej Europie, także w krajach byłego bloku sowieckiego.  - Synagogi istnieją dziś od Dublina po Władywostok, życie wspólnot żydowskich pulsuje wszędzie. Nie powiedziałbym, że antysemityzm nie istnieje, ale kraje Unii Europejskiej czynią wszystko, by walczyć z ksenofobią, rasizmem i nietolerancją religijną - stwierdził.

Goldschmidt nawiązał do głównego tematu rozmów zjazdu rabinów, jakim jest kwestia sprzeciwu Holandii wobec uboju rytualnego, dokonywanego przez społeczności żydowskie w tym kraju. Protest do holenderskiego parlamentu złożyło w tej sprawie Królewskie Stowarzyszenie Medyczne, argumentując, że uśmiercanie w ten sposób zwierząt jest niehumanitarne.

- Podkreśla się tu znaczenie ostatnich kilku sekund życia zwierzęcia podczas, gdy w wielu krajach, które wyrażają tu sprzeciw, niehumanitarne warunki hodowli zwierząt są normą. W liberalnych krajach Europy dopuszczalne jest polowanie dla sportu, walki byków i kogutów. Żydzi tego nie akceptują - wyjaśnił Philip Carmel, dyrektor ds. międzynarodowych Konferencji Rabinów Europejskich.

Uboju rytualnego (szechita) zwierząt lądowych i ptaków dokonuje w judaizmie specjalnie w tym celu uczona osoba, tzw. szojchet. Zwierzętom przecina się przełyk i arterie jednym cięciem przy użyciu specjalnego noża, odmawiając stosowną modlitwę. Zwierzęta zabite w inny sposób lub padłe nie mogą być spożywane przez ortodoksyjnego żyda.

Według społeczności żydowskiej holenderski zakaz będzie godzić w tradycyjne zasady przygotowywania koszernych posiłków. - Mamy nadzieję, że takie prawo nie zostanie ratyfikowane, ani zaakceptowane przez Holendrów - powiedział Goldschmidt. Wyraził jednocześnie nadzieję, że Polska, która przewodniczy obecnie Radzie Unii Europejskiej, będzie wspierać społeczność żydowską w Holandii tak, jak czyni to na rzecz promowania wolności religijnej w innych krajach unijnych.

Wczoraj delegacja rabinów spotkała się z prezydentem Bronisławem Komorowskim. W spotkaniu uczestniczył też m.in. b. premier Tadeusz Mazowiecki i ministrowie w Kancelarii Prezydenta RP: Dariusz Młotkiewicz, Irena Wóycicka, Jaromir Sokołowski oraz Maciej Klimczak.

Delegacji rabinów przewodniczył Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, któremu towarzyszyli: rabin Pinchas Goldschmidt - naczelny rabin Moskwy, rabin Gilles Bernheim - naczelny rabin Francji, rabin Yaakov Dov Bleich - naczelny rabin Ukrainy, rabin Dayan Chanoch Ehrentreu - przewodniczący Najwyższego Sądu Rabinicznego w Europie oraz Igor Shamis - członek Konferencji Europejskich Rabinów.

Dziś popołudniu rabini odwiedzili cmentarz żydowski przy ul. Okopowej. Ich zjazd zakończy się jutro uroczystym obiadem, na który zaproszeni zostali Polacy uhonorowani medalem "Sprawiedliwy wśród narodów świata".

Konferencja Rabinów Europejskich, która zorganizowała zjazd, powstała w 1957 r. z inicjatywy rabinatu Wielkiej Brytanii celem odbudowania społeczności żydowskich na Starym Kontynencie po II wojnie światowej i doświadczeniu Holokaustu. Pinchas Goldschmidt jest jej czwartym przewodniczącym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Zjazd rabinów to wielki, historyczny moment"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.