Zmarł biskup Gyoergy Snell zasłużony dla stosunków polsko-węgierskich

Zmarł biskup Gyoergy Snell zasłużony dla stosunków polsko-węgierskich
(fot. Thaler Tamas, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons)
1 miesiąc temu
PAP / kk

Biskup pomocniczy archidiecezji ostrzyhomsko-budapeszteńskiej i proboszcz bazyliki św. Stefana w Budapeszcie Gyoergy Snell, odznaczony za zasługi w rozwijaniu polsko-węgierskiej współpracy, zmarł w piątek – poinformował rzecznik archidiecezji Janos Csaba Toth.

Kardynał Peter Erdoe powiedział, że Snell miał "poważne zakażenie Covid-19". Dodał, że ponieważ koronawirusa wykryto także u innych duchownych z bazyliki św. Stefana, w świątyni czasowo nie będą się odbywały msze.

W piątek rano za spokój duszy Snella przez pół godziny dzwoniły wszystkie dzwony bazyliki św. Stefana oraz przez 20 minut dzwon w bazylice w Ostrzyhomiu.

Snell był proboszczem bazyliki św. Stefana od 2008 r. W 2014 r. został wyświęcony na biskupa.

Biskup w lipcu 2019 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP w uznaniu wybitnych zasług w rozwijaniu polsko-węgierskiej współpracy. Wcześniej, w 2015 r., otrzymał nagrodę św. Władysława, patrona węgierskiej Polonii, przyznawaną osobom, które robią najwięcej dla polskiej mniejszości na Węgrzech.

W 2017 r. miała miejsce koronacja kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w bazylice św. Stefana. W świątyni znajdują się relikwia włosa i krwi św. Jana Pawła II oraz pomnik polskiego papieża. Biskup Snell był też ważnym patronem Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej na Węgrzech.

"Polsko-węgierskie kontakty można tylko udoskonalać. Jeśli pojawia się po temu okazja, należy ją zawsze wykorzystać. A okazja zawsze jest. Te narody się kochają, nie ma na świecie drugiego narodu, który byłby nam tak biski jak polski i z którym tak byśmy się kochali" – mówił biskup w rozmowie z PAP po odebraniu polskiego odznaczenia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Draguła
26,52 zł
37,89 zł

Niebo all inclusive

Wczasy jako przedsmak nieba, a plaża jako zapowiedź sądu ostatecznego? Czas wolny, spokój i odpoczynek? Te słowa brzmią jak coś nierzeczywistego. Współczesny człowiek nie umie odpoczywać. Wiecznie zagoniony z trudem odrywa myśli...

Skomentuj artykuł

Zmarł biskup Gyoergy Snell zasłużony dla stosunków polsko-węgierskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.