Zmarł Jan Niemiec, biskup pomocniczy kamieniecko-podolski

Zmarł Jan Niemiec, biskup pomocniczy kamieniecko-podolski
(fot. Fiddler, Public domain, via Wikimedia Commons)
6 miesięcy temu
PAP / kk

W szpitalu w Łańcucie w wieku 62 lat zmarł 27 października biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej na Ukrainie bp Jan Niemiec. Hierarcha pochodził z Kozłówka k. Strzyżowa w woj. lubuskim – poinformowała diecezja rzeszowska.

W informacji opublikowanej na stronie internetowej diecezji rzeszowskiej zwrócono uwagę, że bp Jan Niemiec w czasie studiów w Rzeszowie był zaangażowany w działalność antykomunistyczną, za co został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 1992 r., pięć lat po święceniach kapłańskich, które przyjął w Przemyślu, wyjechał na Ukrainę. W ostatnich latach jako biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej angażował się w wiele inicjatyw duszpasterskich w diecezji rzeszowskiej, w tym m.in. W 2011 r. przekazał rodzinny dom w Kozłówku Fundacji na Rzecz Wszechstronnego Rozwoju Dzieci i Młodzieży "Troska". W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2015 r. – nagrodą Świadek Historii", w 2018 r. – Krzyżem Wolności i Solidarności, a w 2019 r. – Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Poinformowano, że zmarł 27 października 2020 r. w szpitalu w Łańcucie.

Bp Jan Niemiec urodził się 14 marca 1958 r. w Rzeszowie. Pochodził z Kozłówka k. Strzyżowa. Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. W 1980 r. współtworzył na uczelni Niezależne Zrzeszenie Studentów. W czasie studiów uczestniczył w spotkaniach Duszpasterstwa Akademickiego "Wieczernik".

Po studiach wstąpił do Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1987 r. w Przemyślu. Jako wikariusz pracował w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli, gdzie wspierał strajkujących o przywrócenie działalności NSZZ "Solidarność" pracowników Huty Stalowa Wola. W tym okresie był inwigilowany i represjonowany.

W 1989 r. rozpoczął studia doktoranckie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktorat obronił w 1998 r. w Instytucie Historii PAN.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
24,43 zł
34,90 zł

Inkwizycja – historyczna konieczność czy diabelska pokusa?

Spośród rozmaitych ciemnych kart historii Kościoła inkwizycja szczególnie mocno działa na wyobraźnię. Stosy, tortury, polowania na heretyków, Żydów i czarownice. Tysiące ofiar i wszechogarniający lęk. Tak ją postrzegamy.

...

Skomentuj artykuł

Zmarł Jan Niemiec, biskup pomocniczy kamieniecko-podolski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.