Zmarł kard. Bartolucci - muzyk i kompozytor
W Rzymie zmarł w wieku 96 lat kard. Domenico Bartolucci. Włączył go do Kolegium Kardynalskiego 20 listopada 2010 roku Benedykt XVI. Kard. Bartolucci był muzykiem, kompozytorem, "maestro perpeuto"(wieczysty mistrz) Papieskiej Sysktyńskiej Kapeli Muzycznej.
Domenico Bartolucci urodził się 7 maja 1917 w Borgo San Lorenzo (w Toskanii). Zaraz po szkole średniej wstąpił do seminarium duchownego we Florencji i już tam dał się poznać jako miłośnik śpiewu i muzyki kościelnej. Święcenia kapłańskie przyjął 23 grudnia 1939 i niebawem został dyrektorem chóru katedry florenckiej. Na początku lat czterdziestych zaczął również komponować: msze, motety, utwory organowe, madrygały i muzykę kameralną. Pod koniec 1942 przeniósł się do Rzymu, aby pogłębić tam studia w zakresie muzyki sakralnej. Był wicedyrektorem chóru w bazylice św. Jana na Lateranie, a w 1947 został mistrzem (maestro) Kapeli Muzycznej Liberiańskiej przy bazylice Matki Bożej Większej. W 1952 dzięki poparciu ówczesnego mistrza Kaplicy Sykstyńskiej Lorenzo Perosiego trafił do tego słynnego zespołu jako jego zastępca, a po jego śmierci w 1956 Pius XII powierzył mu stanowisko wieczystego dyrektora "Sykstyny". W 1997 przestał jednak pełnić swe obowiązki, a jego miejsce zajął mons. Giuseppe Liberto. Zmiana ta, która wywołała duże poruszenie we włoskim i watykańskim środowisku muzyki liturgicznej, była, jak się wydaje, spowodowana chęcią zmiany stylu Kapeli, aby bardziej odpowiadało to masowym celebrom eucharystycznym, które tak lubił Jan Paweł II.
Wśród tych, którzy najsilniej sprzeciwiali się tej decyzji, był kard. Joseph Ratzinger. Gdy sam został papieżem, poprosił sędziwego muzyka, aby poprowadził w Kaplicy Sykstyńskiej 24 czerwca 2006 koncert z utworami polifonicznymi Giovanniego P. Palestriny, którego ks. prałat Bartolucci jest wielkim miłośnikiem i najlepszym znawcą. Wykonano wówczas także kilka kompozycji samego dyrygenta, w tym motet modlitewny za Benedykta XVI. W ciągu ponad 40 lat kierowania Kapelą Sykstyńską kapłan wniósł wielki wkład w przywrócenie jej dawnej wielkości i sławy. Zespół podróżował po całym świecie, m.in. w 1977 odwiedził ZSRR, występując z wielkim sukcesem w Moskwie i Leningradzie. Był również w Polsce. Ks. Bartolucci, ogromnie przywiązany do dawnej muzyki sakralnej, był przeciwny usuwaniu łaciny z liturgii, uważając, że wpłynie to niekorzystnie na rolę i jakość muzyki w Kościele. Był też kompozytorem, a jego dorobek twórczy obejmuje ponad 40 tomów dzieł: motety, msze, madrygały, hymny, psalmy, muzykę symfoniczną i kameralną, organową.
Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 200 członków, w tym 2 mianowanych jeszcze przez Pawła VI, 117 - przez Jana Pawła II i 81 - przez Benedykta XVI. 91 z nich ma 80 i więcej lat i nie mogą brać udziału w konklawe, przy czym 2 z nich mianował Paweł VI, 74 - Jan Paweł II i 15 - Benedykt XVI, a wśród 109 kardynałów-elektorów 43 włączył do Kolegium papież-Polak i 66 - jego następca.
Najstarszymi kardynałami są Włosi: Fiorenzo Angelini, urodzony 1 sierpnia 1916 i Giovanni Canestri, ur. 30 września 1918, najmłodszymi natomiast dwaj purpuraci z Azji: Baselios Cleemis Thottunkal z Indii, ur. 15 czerwca 1959 i Luis Antonio Gokim Tagle z Filipin, ur. 21 czerwca 1957. Najdłuższy staż kardynalski ma emerytowany arcybiskup São Paulo w Brazylii - Paulo Evaristo Arns OFM (ur. 14 września 1921), mianowany kardynałem 5 marca 1973.
Papież podkreślił wkład kard. Bartolucciego w rozkrzewianie wiary przez muzykę sakralną
Franciszek podkreślił znaczenie posługi zmarłego kard. Domenico Bartolucciego, wyrażającej się przede wszystkim w muzyce sakralnej wypływającej z wiary. Papież skierował telegram kondolencyjny na ręce członków najbliższej rodziny purpurata.
Papież podkreślił znaczenie owocnego dzieła kard. Bartolucciego zwłaszcza jako dyrektora Cappella Sistina - chóru uświetniającego celebracje papieskie. Zaznaczył, że zmarły purpurat pragnął, by muzyka sakralna pomagała we wznoszeniu dusz ku Bogu.
Jednocześnie Biuro Papieskich Ceremonii Liturgicznych poinformowało, że uroczystości pogrzebowe zmarłego kard. Domenico Bartolucciego sprawowane będą w bazylice watykańskiej w środę 13 listopada o godz. 15.30. Mszy św. przewodniczyć będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Angelo Sodano, zaś ostatniemu pożegnaniu osobiście papież Franciszek.
Skomentuj artykuł