Zmarł ks. Alfred Figaszewski - najstarszy duchowny luterański w Polsce

Zmarł ks. Alfred Figaszewski - najstarszy duchowny luterański w Polsce
(fot. twitter.com/BpJerzySamiec)
KAI / kk

W Poniedziałek Wielkanocny zmarł ks. Alfred Figaszewski, emerytowany proboszcz parafii w Gliwicach, najstarszy duchowny luterański w Polsce. Miał 95 lat. "Mimo wieku był młody duchem. Jego życie było bogate w niezwykłe doświadczenia Bożej opieki" - napisał na Twitterze bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-augsburskiego w RP.

Ks. Alfred Figaszewski był najstarszym duchownym Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. W ślady służby ks. Alfreda poszedł jego wnuk, ks. Wojciech Płoszek - proboszcz parafii w Ostródzie.

Informacja o uroczystościach żałobnych będzie podana w terminie późniejszym.

Alfred Figaszewski urodził się 8 listopada 1924 roku w Warszawie w rodzinie pastorskiej. Jego matką była Maria z Chałasińskich, a ojcem ks. Alfred Hugon Figaszewski, prefekt gimnazjalny w Katowicach, a później kapelan wojskowy w Brześciu nad Bugiem.

DEON.PL POLECA

Naukę rozpoczął w 1931 roku w Katowicach w szkole ewangelickiej. Od 1939 roku uczył się w Warszawie w Ewangelickim Gimnazjum im. M. Reja. W latach 1940-1944 naukę zdobywał na tajnych kompletach nauczania, gdzie w roku 1944 uzyskał świadectwo dojrzałości.

Jego ojciec zmarł w 1939 roku. W czasie wojny w latach 1939-1945, młody wówczas chłopiec, walczył o przetrwanie ciężkiego okresu okupacji hitlerowskiej, zamieszkując wraz z matką i siostrą u dziadków w podwarszawskiej miejscowości Radość.

W roku 1944 powołany został do Wojska Polskiego i skierowany do szkoły podoficerskiej we Włodawie. Następnie uczestniczył w kampanii wojennej w stopniu plutonowego w 1. Dywizji Wojska Polskiego, w 6. Pułku Artylerii Lekkiej. Został odznaczony Krzyżem Walecznych w walkach o Łabę.

W roku 1945 podjął studia na Wydziale Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Warszawskiego, który ukończył w 1951 roku. Ordynowany dnia 20 stycznia 1952 roku w Warszawie Ze względu na zniszczenia wojenne, jakim uległ kościół Świętej Trójcy, ordynacja miała miejsce w kościele reformowanym. Początkowo pracował w Kętrzynie na Mazurach.

Następnie od 1 lipca 1952, do przejścia na emeryturę w 1992 roku, był proboszczem w parafii ewangelickiej w Gliwicach. Jego następcą został ks. Jerzy Samiec, późniejszy zwierzchnik Kościoła.

W lipcu 2016 roku zmarła jego ukochana żona Helena. Pozostawił córkę i syna z rodzinami.

***

Kościół ewangelicko-augsburski (luterański) jest trzecim co do wielkości Kościołem chrześcijańskim w Polsce i największym Kościołem ewangelickim w Polsce. Wywodzi się z nurtu wittenberskiego reformacji XVI wieku rozpoczętego przez Marcina Lutra.

W Polsce liczy ok. 75 tys. wiernych zgromadzonych w 6 diecezjach. Ponad połowa polskich luteran mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Najwyższym organem władzy ustawodawczej Kościoła jest Synod, który wybiera konsystorz – najwyższa władzę wykonawczą i biskupa Kościoła, reprezentującego Kościół na zewnątrz. Kadencja biskupa Kościoła trwa 10 lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zmarł ks. Alfred Figaszewski - najstarszy duchowny luterański w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.