Zmarł o. Jerzy Tomziński, przeor Jasnej Góry i generał zakonu paulinów

Zmarł o. Jerzy Tomziński, przeor Jasnej Góry i generał zakonu paulinów
O. Jerzy Tomziński (pierwszy z lewej), kard. Karol Wojtyła i kard. Stefan Wyszyński (fot. Instytut Prymasowski/episkopta.pl)
KAI/mk

W przededniu swoich 103. urodzin zmarł dziś w nocy o. Jerzy Tomziński, inicjator apelu jasnogórskiego, trzykrotny przeor Jasnej Góry, dwukrotny generał zakonu paulinów, jedyny żyjący uczestnik Soboru Watykańskiego II . O śmierci zakonnika poinformował klasztor na Jasnej Górze.

O. Jerzy Tomziński był przyjacielem Jana Pawła II i kilku papieży oraz kard. Stefana Wyszyńskiego, organizatorem uroczystości millenijnych i VI Światowego Dnia Młodzieży.

Ojciec Jerzy Tomziński urodził się 24 listopada 1918 r. w Przystajni k/Częstochowy. Do Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika wstąpił w 1935 r. Święcenia kapłańskie otrzymał na Jasnej Górze 16 kwietnia 1944 r. W okresie stalinowskim, jako przeor i kustosz sanktuarium w Leśnej Podlaskiej, stworzył młodzieżowe ogniska religijne, za co został zmuszony przez władze komunistyczne do opuszczenia podlaskiego sanktuarium.

O. Jerzy Tomziński zainicjował Apel Jasnogórski

Będąc przeorem Jasnej Góry (1952-57 i 1957-60) zainicjował i prowadził prace konserwatorskie, mające na celu zachowanie spuścizny narodowego sanktuarium. Dzięki jubileuszom 300-lecia obrony klasztoru przed Szwedami oraz 300-lecia ślubów króla Jana Kazimierza, wzmocnił integracyjną rolę Jasnej Góry dla całego narodu polskiego.

To o. Tomziński wystąpił z inicjatywą narodowej modlitwy o uwolnienie uwięzionego w 1953 r. przez władze komunistyczne prymasa kard.  Stefana Wyszyńskiego - w ten sposób powstała tradycja odprawiania Apelu Jasnogórskiego. Dzięki wystosowanym przez niego zaproszeniom Jasnogórskie Śluby Narodu w 1956 r. zgromadziły ponad milion wiernych, a jego decyzja o przygotowaniu kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, tzw. Obrazu Nawiedzenia, umożliwiła peregrynację wizerunku Czarnej Madonny po całej Polsce.

O. Tomziński: uczestnik soboru watykańskiego, generał zakonu paulinów

Pracując wśród polonii w Rzymie, a później jako generał zakonu paulinów (1963-75) uczestnicząc w pracach Soboru Watykańskiego II, o. Tomziński propagował kult Matki Bożej Jasnogórskiej, szerząc tym samym wiedzę o Polsce, Jasnej Górze i Częstochowie. Odegrał główną rolę w przygotowaniu i przeprowadzeniu uroczystości Tysiąclecia Chrztu Polski oraz VI Światowego Dnia Młodzieży.

Sam nazywał siebie „człowiekiem Jasnej Góry”. „Całe moje życie związane jest z tym miejscem, kocham je i chcę wiernie służyć Jasnogórskiej Maryi”, wyznawał trzy lata temu, obchodząc setne urodziny.

W 2018 r. prezydent Andrzej Duda odwiedził o. Jerzego Tomzińskiego z okazji jego 100. urodzin, aby podziękować zakonnikowi „za piękną postawę i miłość do Ojczyzny”, za udział „w ocalaniu narodowej dumy i tożsamości”. Zaliczył go do grona niezłomnych kapłanów, przekazujących „wolną i demokratyczną Polskę następnym pokoleniom”.

O. Tomziński ma na swym koncie też wielki dorobek wydawniczy, m.in. jako kronikarz Jasnej Góry, korespondent Radia Watykańskiego i Biuletynu Biura Prasowego Episkopatu Polski oraz redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

24 listopada obchodziłby 103. urodziny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
25,90 zł

Zbiór nauk nowennowych wygłoszonych przez arcybiskupa Grzegorza Rysia na Jasnej Górze.

Jak we wstępie piszą Ojcowie Paulini, te unikalne rozważania są głęboko ewangeliczne i głęboko ludzkie: Autor wielokrotnie pozwolił, by z Jego słów przebijała miłość,...

Skomentuj artykuł

Zmarł o. Jerzy Tomziński, przeor Jasnej Góry i generał zakonu paulinów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.