Zmarł o. Pierre-Marie Delfieux, twórca Wspólnot

Zmarł o. Pierre-Marie Delfieux, twórca Wspólnot
(fot. Elke Wetzig Elya / en.wikipedia.org / CC BY-SA 3.0)
PAP / mh

W czwartek 21 lutego zmarł o. Pierre-Marie Delfieux, założyciel Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich - poinformowali przełożeni generalni tych wspólnot: brat Jean Christophe Calmon i s. Violaine Divry jednocześnie prosząc o modlitwę w intencji zmarłego. Miał 79 lat.

Wiadomo już, że w środę 27 lutego o 10.00 kard. Andre Vingt-Trois, arcybiskup Paryża będzie przewodniczył w jego intencji Mszy św. w katedrze Notre-Dame w Paryżu. Natomiast pogrzeb będzie miał miejsce na cmentarzu w Magdali w obecności wspólnoty i rodziny.

Bracia i siostry z Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich w Warszawie informują, że z tego powodu nie będzie liturgii monastycznej w ich warszawskim kościele przy Łazienkowskiej 14 od wtorku do soboty.

Pierre Marie Delfieux urodził się w 1934 r. w południowej Francji. Ukończył studia teologiczne i socjologiczne w Instytucie Katolickim w Paryżu oraz filozoficzne na Sorbonie. W 1961 r. przyjął święcenia kapłańskie i podjął pracę duszpasterza akademickiego na Sorbonie i Grand Palais. W 1975 r. założył pierwsze Wspólnoty Jerozolimskie.

Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie powstały 1 listopada 1975 r. za zgodą ówczesnego arcybiskupa Paryża, kard. François Marty. Ks. Pierre-Marie Delfieux założył je po powrocie z dwuletniego pobytu na Saharze, gdzie żył jako eremita.

Regułą Wspólnot stała się "Livre de vie" (Księga życia) napisana przez o. Delfieux. Jej polska wersja ukazała się w 1991 r. pod znamiennym tytułem "Źródło na pustyni miast". Wskazuje ona na to, co jest szczególną cechą powołania Wspólnot: być mnichami w sercu wielkiego miasta, doświadczającymi codziennych kłopotów zwykłych ludzi, odczuwającymi zmęczenie tłokiem i hałasem, oddychającymi zanieczyszczonym powietrzem. Charyzmatem Wspólnot jest objawianie obecności Boga w świecie poprzez kontemplację, życie wspólnotowe i wychodzenie na spotkanie ludziom, którzy Go poszukują. Chodzi o to, by na pustyni samotności, lęku, obojętności i poszukiwań, jaką często jest wielkie miasto, stworzyć oazę ciszy, modlitwy i spotkania z Bogiem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zmarł o. Pierre-Marie Delfieux, twórca Wspólnot
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.