Zmiany księży 2023. W tych diecezjach biskupi wręczyli już dekrety

Zmiany księży 2023. W tych diecezjach biskupi wręczyli już dekrety
niedziela.pl / mł

Czerwiec to czas, w którym w większości diecezji dokonuje się zmian personalnych na parafiach i w instytucjach Kościoła. Pierwsze zmiany w tym roku zostały już ogłoszone. Gdzie zmieniają się księża w czerwcu 2023?

Co roku pierwsze zmiany na parafiach to nowe przydziały neoprezbiterów: świeżo wyświęceni księża są kierowani na swoje pierwsze placówki. Jak dotąd w ośmiu diecezjach ordynariusze zdecydowali już, gdzie trafią nowo wyświęceni kapłani.

Neoprezbiterzy 2023. Do jakich parafii trafią? 

W diecezji elbląskiej siedmiu nowych kapłanów otrzymało już dekrety kierujące do posługi, podobna sytuacja jest w diecezji ełckiej, w której trzech neoprezbiterów zostało posłanych na pierwsze parafie. Parafię przydzielono też w archidiecezji gnieźnieńskiej, gdzie po raz pierwszy w historii został wyświęcony tylko jeden ksiądz, oraz w diecezji tarnowskiej, w której biskup wyznaczył parafie dziesięciu nowym kapłanom.

Sześciu neoprezbiterów dostało już dekrety w diecezji toruńskiej, a czterech w archidiecezji warmińskiej. Czternastu nowych księży przyjdzie też na parafie w archidiecezji warszawskiej, a dwóch - w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

W których diecezjach zmienili się wikariusze i proboszczowie?

Większe zmiany personalne wśród księży zaszły jak dotąd w czterech diecezjach, w których biskupi wręczyli m.in. nominacje proboszczowskie. To diecezja gliwicka, w której nowy ordynariusz bp Sławomir Oder wręczył 26 maja dekrety 22 kapłanom zmieniającym w tym roku miejsce posługi.

DEON.PL POLECA

Pierwsze zmiany zaszły też w archidiecezji katowickiej, w której posługę metropolity podjął właśnie abp Adrian Galbas, powołując nowego kanclerza kurii, którym z dniem 1 lipca zostanie ks. Tomasz Wojtala i nowego rektora seminarium, którym jest ks. Krzysztof Matuszewski. Także w archidiecezji gnieźnieńskiej abp Stanisław Gądecki dokonał zmian na stanowiskach proboszczów, które objęły 20 kapłanów.

Dekrety proboszczowskie w diecezji włocławskiej wręczył już też bp Krzysztof Wętkowski, a zmiany dotyczą w tej diecezji piętnastu księży. Zmian personalnych dokonał także bp Tadeusz Lityński, który wręczył dekrety nowym proboszczom, administratorom, wikariuszom i neoprezbiterom diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. 

Kiedy kolejne zmiany personalne księży w 2023 roku?

O tym, kiedy księża dostaną dekrety, decyduje ordynariusz każdej diecezji, nie zawsze też zmiany są ogłaszane dla wszystkich kapłanów w jednym momencie. Praktyka pokazuje, że większość decyzji zostaje ogłoszona w czerwcu, jednak zmiany następują czasami także pod koniec sierpnia. Na ogół wszystkie informacje o nowych miejscach posługi księży diecezjalnych publikowane są na stronach kurii diecezjalnych. 

Źródło: niedziela.pl / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Janusz Umerle

Święty Paweł pisał, że uczeń Chrystusa jest glinianym naczyniem (por. 2 Kor 4,7), którego wyjątkowość kryje się w tym, co ono w sobie zawiera. W przypadku sakramentu święceń skarbem, który jest zdeponowany w sercu każdego...

Skomentuj artykuł

Zmiany księży 2023. W tych diecezjach biskupi wręczyli już dekrety
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.