Zmiany w obrzędach przed nowym pontyfikatem

Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / drr

Ojciec Święty zatwierdził modyfikacje wniesione do obrzędów na rozpoczęcie posługi Piotrowej Biskupa Rzymu - poinformował watykański mistrz ceremonii w wywiadzie opublikowanym w L’Osservatore Romano z 22 lutego.

Chodzi o księgę Ordo Rituum pro Ministerii Petrini initio Romae Episcopi, zawierającą teksty liturgiczne używane w celebracjach pod przewodnictwem nowego Papieża od uroczystego ogłoszenia jego wyboru aż do wizyty w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej. Tę księgę, przygotowaną przez Papieski Urząd ds. Celebracji Liturgicznych, Benedykt XVI zatwierdził 20 kwietnia 2005 r., zaraz na drugi dzień po swym wyborze i w oparciu o nią sprawował obrzędy na rozpoczęcie pontyfikatu.

DEON.PL POLECA
Ks. Guido Marini wyjaśnił motywy zatwierdzonych 18 lutego przez Papieża zmian w tekście obrzędów. Z jednej strony Ojciec Święty, który przed ośmiu laty sam się nim posługiwał, później, po refleksji widział potrzebę ulepszenia go w pewnych miejscach. Ponadto w ostatnich latach przyjęto zasadę, by w papieskich liturgiach oddzielać sprawowanie Eucharystii od innych obrzędów, które do tego w ścisłym sensie nie należą. Tak np. obrzędy kanonizacji czy nałożenie paliuszy nowym metropolitom w uroczystość śś. Piotra i Pawła odbywają się nie podczas Mszy, ale przed jej rozpoczęciem.

Zgodnie z obecnymi modyfikacjami na rozpoczęciu posługiwania Biskupa Rzymu odnośne obrzędy, np. nałożenie paliusza nowemu Papieżowi, odbędą się przed Mszą, a nie w czasie niej, jak było dotąd. Hołd Ojcu Świętemu złożą przy tej okazji wszyscy obecni kardynałowie, powtarzając to, co już wcześniej, na zakończenie konklawe, uczynią w Kaplicy Sykstyńskiej sami kardynałowie elektorzy. Modyfikacja jest przywróceniem praktyki zastosowanej na uroczystym rozpoczęciu pontyfikatu zarówno przez Jana Pawła I, jak i Jana Pawła II. Do dziś budzą wzruszenie zdjęcia zrobione przy tej ostatniej okazji ówczesnemu kard. Josephowi Ratzingerowi czy Prymasowi Tysiąclecia kard. Stefanowi Wyszyńskiemu.

DEON.PL POLECA

Takie samo oddzielenie innych obrzędów od samej Mszy będzie miało miejsce przy objęciu przez nowego Papieża bazyliki laterańskiej, będącej katedrą diecezji rzymskiej - powiedział szef Papieskiego Urzędu ds. Celebracji Liturgicznych. Natomiast wizyty w bazylikach św. Pawła za Murami i Matki Bożej Większej nowy Biskup Rzymu będzie mógł odbyć według swego uznania nawet w późniejszym czasie, a formę nabożeństwa przy tej okazji może wybrać. Mogłaby to też być Msza, czego dotychczasowa księga pierwszych obrzędów pontyfikatu nie przewidywała. Ponadto daje ona obecnie większą swobodę w doborze śpiewów, dowartościowując bogatą tradycję muzyczną Kościoła.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zmiany w obrzędach przed nowym pontyfikatem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.