Znaleziono niezywykłe świadectwo wiary krakowian

Znaleziono niezywykłe świadectwo wiary krakowian
(fot. Daniel.zolopa / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons)
KAI / slo

W trakcie trwających prac remontowych w parafii św. Józefa w Krakowie-Podgórzu odnaleziono szklaną tubę, w której znajdował się dokument z okresu budowy kościoła.

List datowany na 29 maja 1908 r. umieszczony był w złotej kuli pod krzyżem wieńczącym najwyższą wieżę świątyni.

- Dokument zawiera informacje w jakich czasach ten kościół był budowany, za którego cesarza i papieża, kto był biskupem diecezji oraz informacje o najważniejszych osobach zaangażowanych w budowę naszej świątyni - powiedział KAI o treści dokumentu proboszcz parafii św. Józefa ks. Antoni Bednarz. Na bogato zdobionym pergaminie odnaleźć zatem można informacje, że ówczesnym władcą był cesarz Franciszek Józef I, papieżem Pius X, kardynałem krakowskim Jan Puzyna, a proboszczem parafii ks. Antoni Gruszecki.

Jak podkreślił ks. Bednarz, list zachował się w wyjątkowo dobrym stanie, co zapewniła pewnie szklana tuba, w której został ukryty. Dodał, że odnaleziony dokument jest świadectwem, że budowa podgórskiego kościoła ponad 100 lat temu łączyła władze miasta i parafian oraz wielkiego zaangażowania wszystkich Krakowian w powstawanie tej imponującej do dzisiaj świątyni.

Przedstawiając treść dokumentu proboszcz wskazał szczególnie na jeden z fragmentów, który stanowi wyraźne potwierdzenie wiary i patriotyzmu ówczesnych Małopolan.

- Na dowód, że wiara święta w naszym narodzie polskim ani na chwilę nie stygła i acz gnębieni zwłaszcza pod panowaniem pruskiem i rosyjskiem nie przestaliśmy wierzyć, że "Jeszcze Polska nie zginęła i nie zginie". Polecając gorąco miłosierdziu Bożemu ten kościół, jak i cały nasz naród polski po wszystkie czasy, niniejsze pismo zakończamy i w kopule tej zamieszczamy - odczytał.

Ks. Bednarz poinformował, że oryginał listu przez pewien czas będzie wypożyczony do powstającego Muzeum Podgórza, a następnie wróci do depozytów kościoła. Jednocześnie parafia wspólnie z Dzielnicą XIII, Stowarzyszeniem Podgórze.pl oraz Domem Historii Podgórza przygotuje kopię tego listu na pergaminie z dodaniem aktualnych informacji, która ponownie zostanie umieszczona w kuli pod krzyżem dla potomnych.

Kościół św. Józefa w Krakowie-Podgórzu był budowany w latach 1905-1909, zgodnie ze wzorcami architektury neogotyckiej. 13 maja 1905 r. poświęcono kamień węgielny, a 24 października 1909 r. kościół konsekrowano. Świątynię zaprojektował prof. Politechniki Lwowskiej Jan Sas-Zubrzycki, architekt i teoretyk, reprezentant historyzmu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Znaleziono niezywykłe świadectwo wiary krakowian
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.