Znamy możliwą datę kanonizacji ks. Jerzego Popiełuszki

Znamy możliwą datę kanonizacji ks. Jerzego Popiełuszki
(fot. Wikimedia Commons)
3 lata temu
Logo źródła: Tygodnik Powszechny Tygodnik Powszechny / KAI / PAP

Możliwa data kanonizacji ks. Jerzego Popiełuszki to październik 2018 r. - dowiedział się nieoficjalnie "Tygodnik Powszechny". 14 września tego roku minie piąta rocznica uzdrowienia François Audelana za przyczyną błogosławionego księdza-męczennika.

56-letni chory na rzadki rodzaj białaczki Francois Andela nie mógł już samodzielnie chodzić i nie przyjmował pokarmów. Wezwano do niego księdza, który udzielił mu sakramentów i pomodlił się do Boga, prosząc o wstawiennictwo ks. Jerzego Popiełuszkę, którego grób odwiedził wcześniej podczas pobytu w Polsce. Po modlitwie, jak zaświadczyli wszyscy obecni przy tym zdarzeniu, chory wstał z łóżka całkowicie uzdrowiony. Uzdrowiony François Audelan przez 11 lat walczył z białaczką szpikową.

Jeśli do piątej rocznicy uzdrowienia choroba nie powróci, watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych skieruje sprawę cudu do tzw. Konsulty Medycznej - komisji lekarzy, którzy zajmą się badaniem, czy ten przypadek uzdrowienia można wyjaśnić naukowo.

Jeśli wynik werdyktu będzie negatywny, dokumenty o cudzie przejdą dalej, do komisji konsultorów-teologów, a następnie pod obrady sesji kardynałów i biskupów, a na końcu mogą zostać zaaprobowane przez papieża, który wyznacza termin kanonizacji w Rzymie.

Cały proces może potrwać jeszcze rok.

W listopadzie 2011 roku Audelan znalazł się na oddziale opieki paliatywnej, lekarze nie dawali mu żadnych szans. 14 września 2012 roku odwiedził chorego kapelan szpitala ks. Bernard Brien. Kapelan pomodlił się nad umierającym modlitwą o kanonizację polskiego męczennika, prosił o łaskę uzdrowienia. Następnego dnia choroba całkowicie ustąpiła.

Kapłan odwiedzał wcześniej sanktuaria w Polsce i odkrył przy grobie Jerzego Popiełuszki, że obaj urodzili się dokładnie tego samego dnia: 14 września 1947 roku. Cudowne uzdrowienie francuskiego pacjenta nastąpiło też 14 września.

Sam "bohater" uzdrowienia - ojciec i dziadek, były handlowiec, obecnie ponownie nawrócony w człowieka Kościoła, widzi w całym zdarzeniu nie tylko "łaskę Boga", ale również "bardzo silny znak uznania (swego) spóźnionego wyświęcenia". "Dlaczego ja i dlaczego nie inni?" - zadaje sobie często to pytanie François. A ks. Brien, który od tamtego czasu jest bardzo zaprzyjaźniony z nim i z całą jego rodziną, zapowiada, że wkrótce pobłogosławi związek małżeński drugiej córki niedawnego chorego.

Ks. Jerzy Popiełuszko był kapelanem związanym z "Solidarnością" i robotnikami. Po ogłoszeniu stanu wojennego publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie - zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą "zło dobrem zwyciężaj" - przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu. Wielokrotnie zastraszany i szykanowany przez aparat państwowy, 19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW zwalczającego Kościół katolicki. Po niezwykle brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. Został beatyfikowany jako męczennik 6 czerwca 2010 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Małgorzata Chmielewska, Piotr Żyłka, Błażej Strzelczyk
7,98 zł
39,90 zł

Niepokorna zakonnica w rozmowie szczerej do bólu.

O siostrze Małgorzacie Chmielewskiej mówi się, że to zadziorna kobieta z charakterem. Już w wieku 10 lat została "ekskomunikowana" - z lekcji religii, bo zadawała za dużo pytań.

Mieszka z...

Skomentuj artykuł

Znamy możliwą datę kanonizacji ks. Jerzego Popiełuszki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.