Znamy nowego przeora Wspólnoty Taizé. Zostanie nim anglikanin, brat Matthew

Znamy nowego przeora Wspólnoty Taizé. Zostanie nim anglikanin, brat Matthew
Fot. Alexis Brown / unsplash.com
PAP / tk

Brat Alois 3 grudnia przekaże urząd przeora ekumenicznej Wspólnoty Taizé. Jego następcą będzie Brytyjczyk wyznania anglikańskiego brat Matthew - poinformowała Wspólnota Taizé.

"Zgodnie z regułą Taizé, według której przeor wspólnoty wyznacza brata, który zapewni po nim ciągłość, brat Alois, po konsultacji z wszystkimi braćmi, przekaże w tym roku swoją odpowiedzialność bratu Matthew, Brytyjczykowi wyznania anglikańskiego" - czytamy w komunikacie.

Zmiana przeora odbędzie się w pierwszą niedzielę Adwentu, 3 grudnia 2023 r.

- Minęło osiemnaście lat od chwili, kiedy zastąpiłem brata Rogera. Podczas tych dwóch dekad świat i Kościół bardzo się zmieniły. Poczułem więc, że nadszedł czas, aby brat, który dołączył do naszej wspólnoty po mnie, przejął moją odpowiedzialność - powiedział brat Alois.

DEON.PL POLECA

Wyjaśnił, że formuła życia wspólnoty "nie ogranicza ani wieku, ani nie określa z góry czasu trwania posługi przeora".

Brat Alois: "Brat Matthew ma moje pełne zaufanie"

- Przez ostatnie dwa lata konsultowałem się ze wszystkimi moimi braćmi, modliliśmy się i zastanawiali. (...) Brat Matthew ma moje pełne zaufanie, aby zapewnić ciągłość i podejmować właściwe inicjatywy, pobudzające naszą wspólnotę do bycia, zgodnie z intuicją jej założyciela, małą przypowieścią o komunii - zaznaczył.

Wspólnota z Taizé, założona przez brata Rogera w 1940 r., liczy ponad stu braci różnej narodowości, katolików oraz pochodzących z różnych Kościołów protestantów, związanych ślubami zakonnymi składanymi na całe życie.

Taizé odwiedzają również zwierzchnicy Kościołów. Wspólnota gościła m.in. papieża Jana Pawła II, patriarchę Konstantynopola Bartłomieja, metropolitów prawosławnych, arcybiskupów Canterbury i wielu biskupów oraz innych duchownych katolickich, prawosławnych i protestanckich z różnych stron świata.

Brat Alois (Alois Loeser) urodził się 11 czerwca 1954 r. w Ehingen am Ries w Niemczech. Jako rzymski katolik wstąpił do Wspólnoty Taizé 1 listopada 1974 r. Jest przeorem od dnia śmierci brata Rogera - 16 sierpnia 2005 r.

Brat Matthew (Andrew Thorpe) urodził się 10 maja 1965 r. w Pudsey (Wielka Brytania). Anglikanin, dołączył do Wspólnoty Taizé 10 listopada 1986 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Znamy nowego przeora Wspólnoty Taizé. Zostanie nim anglikanin, brat Matthew
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.