Żona szwedzkiego premiera została pastorem

Żona szwedzkiego premiera została pastorem
Żona premiera Szwecji została pastorem (fot. depositphotos.com)
PAP / tk

Żona premiera Szwecji Ulfa Kristerssona, 54-letnia Birgitta Ed, została w niedzielę wyświęcona na luterańskiego pastora. W uroczystości w katedrze w Straengnaes (80 km na zachód od Sztokholmu) uczestniczył szef rządu oraz trzy córki pary.

- W Kościele przede wszystkim nie jestem osobą, która jest z kimś w związku małżeńskim. To raczej premier jest ze mną żonaty - oświadczyła Ed w rozmowie z gazetą "Dagen".

Żona premiera Szwecji została pastorem

Nabożeństwu przewodniczył biskup Kościoła Szwecji Johan Dalman. Wśród gości obecny był m.in. były premier Szwecji i Szef MSZ Carl Bildt. Jak podał dziennik "Expressen", żona premiera miała łzy w oczach, a po ceremonii została pocałowana przez męża.

Nowa pastor po siedmiu latach studiów teologicznych przez najbliższy rok będzie pracować w parafii Straengnaes, choć niedawno przed Bożym Narodzeniem wraz z Kristerssonem wprowadziła się do rezydencji premiera w Sztokholmie. Para mieszka na stałe w Straengnaes.

DEON.PL POLECA

Ed w przeszłości była doradcą PR, wspierała szwedzko-chiński handel. W 2003 roku odpowiadała za kampanię na rzecz wprowadzenia przez Szwecję euro. Wówczas w referendum Szwedzi opowiedzieli się przeciwko wspólnej walucie. W wywiadzie z "Dagen" przyznała, że postanowiła porzucić dotychczasową karierę na rzecz Kościoła po rodzinnej tragedii, gdy w Boże Narodzenie samobójstwo popełnił jej siostrzeniec.

Ed i Kristersson mają trzy córki adoptowane z Chin. W katedrze w Straengnaes znajduje się nagrobek księżniczki Izabelli Wazówny (1564-1566), najstarszej córki Jana III Wazy i Katarzyny Jagiellonki. W przykatedralnej bibliotece przechowywane są cenne polonika.

Pastorem jest również żona premiera Norwegii Jonasa Gahr Store, Marit Slagsvold.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ulrich Nersinger

Wielkie tajemnice. Aura skandalu. Materiał na dziesiątki filmów sensacyjnych. Wszystko to w jednej książce

Wydaje się, że Dekalog zakazuje szpiegowania. Ale czy na pewno? W swojej długiej historii Stolica Apostolska była uwikłana w znacznie więcej...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Żona szwedzkiego premiera została pastorem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.