"Zostawił nam testament, byśmy żyli prawdą o Bożym miłosierdziu". 20. rocznica aktu zawierzenia świata

"Zostawił nam testament, byśmy żyli prawdą o Bożym miłosierdziu". 20. rocznica aktu zawierzenia świata
17 sierpnia 2002 r. - Jan Paweł II zawierza świat Bożemu miłosierdziu (fot. kadry z filmu "Ogień Miłosierdzia" - Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie)
KAI/mk

Zawierzenie świata Bożemu miłosierdziu i konsekracja bazyliki w krakowskich Łagiewnikach były „ostatnim aktem podejmowanych kolejno decyzji przez Jana Pawła II", by przybliżyć światu prawdę o miłosiernym Bogu - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas mszy św. odprawionej w 20. rocznicę wydarzenia z 17 sierpnia 2002 r.

- Dwadzieścia lat temu widziałem Ojca Świętego umęczonego, ale szczęśliwego - mówił kard. Dziwisz w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Dawny sekretarz polskiego papieża podkreślił, że wydarzenia sprzed 20. lat były „spełnieniem pragnienia serca" Jana Pawła II, który w ten sposób „postawił pieczęć na swej posłudze miłosierdzia". - Zostawił nam testament, byśmy sami i jako wspólnota Kościoła żyli prawdą o Bożym miłosierdziu i byśmy byli miłosierni wobec naszych braci i sióstr - stwierdził kard. Dziwisz.

- Sierpniowa pielgrzymka 2002 roku w pewnym sensie była ukoronowaniem wszystkich podróży duszpasterskich Jana Pawła II do Polski. Żegnał się z bliską jego sercu ziemią, o której nigdy nie zapomniał, służąc wszystkim innym narodom, otwierając się na inne kultury, przemawiając wieloma językami - dodał emerytowany metropolita krakowski.

By przybliżyć światu prawdę o miłosiernym Bogu

Jak zauważył, konsekracja nowej świątyni w Łagiewnikach i zawierzenie świata miłosierdziu Bożemu były „ostatnim aktem podejmowanych kolejno decyzji przez Jana Pawła II", by przybliżyć światu prawdę o miłosiernym Bogu, ale to wydarzenie wpisywało się także w historię życia i osobiste duchowe doświadczenie papieża. Przypomniał, że to abp Karol Wojtyła, wówczas jako metropolita krakowski,  rozpoczął w 1965 r. dochodzenie kanoniczne dotyczące życia i heroiczności cnót siostry Faustyny, a jako papież beatyfikował ją i kanonizował, ustanowił święto Miłosierdzia Bożego dla całego Kościoła, a w pierwszych latach pontyfikatu opublikował encyklikę „Dives in misericordia".

DEON.PL POLECA

- Możemy więc powiedzieć, że konsekracja łagiewnickiego sanktuarium i zawierzenie w tym dniu świata Bożemu miłosierdziu stanowiło pieczęć na wspaniałej historii duchowego doświadczenia św. Faustyny oraz nauczania i kolejnych decyzji św. Jana Pawła II - stwierdził kard. Dziwisz.

„Nie zazna ludzkość spokoju, dopokąd nie zwróci się do źródła miłosierdzia mojego"

Przypomniał też, że przygotowując akt zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu, papież inspirował się słowami z „Dzienniczka" św. Faustyny: „Nie zazna ludzkość spokoju, dopokąd nie zwróci się do źródła miłosierdzia mojego".

- Te słowa pochodzą z lat, w których do głosu doszły dwie obłąkane, bezbożne i nieludzkie ideologie nazizmu i komunizmu. Przyniosły one światu bezmiar cierpienia i morze krwi. Nie pomogły układy i zbrojenia. Po raz kolejny narody przekonały się, że odcinając się od korzeni, oddalając się od źródeł i zapominając, że wszystkie źródła człowieka są w Bogu, skazują się na panowanie zła, przemocy i śmierci - zaznaczył.

Kard. Dziwisz zauważył, że historia się powtarza, bo „serce człowieka skażone grzechem jest chore i potrzebuje uzdrowienia, aby w nim zapanowała miłość i pokój".

- Tylko w Bogu bije żywe źródło nadziei dla niespokojnego świata i udręczonego ludzkiego serca - przekonywał, wskazując aktualność tego przesłania w czasach, które naznaczone są nieszczęściami, przemocą i wojnami. - Od ponad dwóch lat świat zmaga się z epidemią, która zebrała obfite żniwo cierpienia i śmierci. Ojciec Święty Franciszek mówi o pełzającej trzeciej wojnie światowej, mając na myśli konflikty i wojny w różnych częściach świata. Najbardziej dotknęło nas nieszczęście naszych braci i sióstr na Ukrainie, która padła ofiarą okrutnej agresji ze strony Rosji - zaznaczył były metropolita krakowski.

Kard. Dziwisz: dramat wojny trwa

- Ten dramat nadal trwa i nie widać jego końca. Światłem w ciemnościach jest solidarna pomoc, jakiej doświadcza Ukraina ze strony wielu państw, wśród których wyróżnia się Polska. Bogu dzięki, że zdajemy egzamin z miłosiernej miłości i solidarności. Również trudny czas epidemii zrodził wiele dobra, między innymi ofiarnej pracy służby zdrowia i wolontariatu. Umacniajmy dobro, które jest w nas i wokół nas! - apelował.

17 sierpnia 2002 r. papież Jan Paweł II podczas swojej ostatniej pielgrzymki do Polski dokonał aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu. Słowa aktu umieszczone są na ścianach bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Konsekrowana także wówczas przez polskiego papieża świątynia została wybudowana obok kaplicy i klasztoru, w którym przebywała św. s. Faustyna Kowalska i gdzie zmarła w 1938 r. Mistyczka i wizjonerka nazywana "apostołką Bożego miłosierdzia" została beatyfikowana w 1993 r. i kanonizowana w 2000 r. przez papieża Jana Pawła II.

 

Akt zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu

Boże, Ojcze miłosierny,
który objawiłeś swoją miłość
w Twoim Synu Jezusie Chrystusie,
i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu,
Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka.
Pochyl się nad nami grzesznymi,
ulecz naszą słabość,
przezwycięż wszelkie zło,
pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi
doświadczyć Twojego miłosierdzia,
aby w Tobie, trójjedyny Boże,
zawsze odnajdywali źródło nadziei.
Ojcze przedwieczny,
dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna,
miej miłosierdzie dla nas i całego świata!
Amen.
Jan Paweł II, Kraków-Łagiewniki, 17 sierpnia 2002 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Dominika Steć ZSJM

Zagadnienie macierzyństwa duchowego nie jest współcześnie w formacji zakonnej tematem nieznanym, jednak w czasach świętej siostry Faustyny Kowalskiej jego rozumienie nie było tak pogłębione jak dziś. Tym bardziej określanie Apostołki Miłosierdzia Bożego kobietą o macierzyńskim...

Skomentuj artykuł

"Zostawił nam testament, byśmy żyli prawdą o Bożym miłosierdziu". 20. rocznica aktu zawierzenia świata
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.