Zwierzchnik anglikanów zapowiada dymisję

Zwierzchnik anglikanów zapowiada dymisję
(fot. EPA/ADY KERRY)
KAI / psd

 Arcybiskup Canterbury, dr Rowan Williams ogłosił dziś, że pod koniec roku ustąpi ze stanowiska i 1 stycznia 2013 r. obejmie kierownictwo Magdalene College na uniwersytecie Cambridge. O swoim zamiarze poinformował królową Elżbietę II, która jest formalnie najwyższym zarządcą Kościoła anglikańskiego i mianuje jego następcę.

Arcybiskup Canterbury jest "zwornikiem jedności" we Wspólnocie Anglikańskiej. Jest przewodniczącym Anglikańskiej Rady Konsultacyjnej oraz przewodniczącym Zgromadzenia Prymasów. Jak podkreślają w pierwszych reakcjach biskupi Kościoła anglikańskiego, miniona dekada była wyjątkowo trudna dla tej wspólnoty.

Rowan D. Williams urodził się w 1950 r. w południowowalijskim mieście portowym Swansea w rodzinie walijskojęzycznej. Po studiach, m.in. w Oksfordzie, gdzie specjalizował się w chrześcijaństwie rosyjskim, pracował dwa lata w parafii w Mirfield. W 1977 r. został diakonem, a rok później księdzem. W latach 1977-86 kontynuował studia i pracował duszpastersko w Cambridge.

W 1981 ożenił się z Jane Paul, z którą ma dwoje dzieci: Rhiannona i Pipa. W latach 1986-92 był profesorem teologii w Oksfordzie. Ponadto w latach osiemdziesiątych oboje małżonkowie przez krótkie okresy nauczali teologii w Indiach (gdzie Jane spędziła dzieciństwo) i Afryce Południowej.

5 grudnia 1991 r. Synod Kościoła Walii wybrał go na biskupa diecezji Monmouth. W maju 2000 r. został arcybiskupem Walii, łącząc to stanowisko z dotychczasowym urzędem biskupa Monmouth. 23 lipca 2002 r. został 104. arcybiskupem Canterbury.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zwierzchnik anglikanów zapowiada dymisję
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.