Zwrot majątku to nie obdarowywanie Kościoła

(fot. PAP/Grzegorz Momot)
PAP / KAI / apio

Decyzja rządu w sprawie zakończenia prac Komisji Majątkowej z dniem 31 stycznia 2011 roku jest zgodna z oczekiwaniami Kościoła - powiedział PAP we wtorek metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Dodał, że Kościół mówił o tym już kilka razy, żeby umożliwić załatwienie pozostałych spraw zwrotu majątku Kościołowi na drodze sądowej i zakończyć prace Komisji.

Hierarcha przypomniał, że biskupi na ostatnim posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski (25 listopada) zaapelowali "o szybkie rozwiązanie spraw pozostałych jeszcze do rozstrzygnięcia w Komisji", co umożliwi jej likwidację.

Hierarcha zaznaczył też, że należy pamiętać o relacjach do innych wyznań, które w wyniku prac Komisji Majątkowej również odzyskiwały swój majątek. - Pamiętajmy o proporcji w liczbie spraw, mniej więcej jedna trzecia jest na korzyść innych wyznań i religii żydowskiej także - podkreślił kard. Nycz.

Jego zdaniem, należy pamiętać o tym, że spośród trzech tysięcy spraw rozstrzygniętych jest zaledwie kilka czy kilkanaście, w których powstały jakieś wątpliwości. - Nie budujmy całości obrazu pracy Komisji Majątkowej na ich podstawie - zaapelował Nycz.

Projekt nowelizacji ustawy o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej zakłada, że do 31 stycznia 2011 r. przestanie funkcjonować Komisja Majątkowa. Gremium to przekaże też sprawozdanie ze swej działalności ministrowi spraw wewnętrznych oraz Sekretariatowi Konferencji Episkopatu Polski - ustalono dziś na posiedzeniu Rady Ministrów.
Poniżej publikujemy komunikat Kancelarii Premiera:

Projekt nowelizacji ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej zakłada, że do 31 stycznia 2011 r. przestanie funkcjonować Komisja Majątkowa.

Komisja działała przez ponad 20 lat i rozpatrywała wnioski zgłaszane przez kościelne osoby prawne o wszczęcie postępowań dotyczących przywrócenia lub przekazania Kościołowi własności nieruchomości lub ich części. Ponieważ w ostatnim czasie odnotowano istotny spadek tych wniosków, Rada Ministrów w porozumieniu z Konferencją Episkopatu Polski uzgodniły uchylenie przepisów ustawy dających podstawę do dalszej działalności Komisji.

W celu umożliwienia zakończenia prac proponuje się, aby do 31 stycznia 2011 r. Komisja przekazała sprawozdanie ze swej działalności ministrowi spraw wewnętrznych oraz Sekretariatowi Konferencji Episkopatu Polski. Ponadto w tym samym okresie Komisja powinna przekazać ministrowi spraw wewnętrznych całą dokumentację zgromadzoną w toku prowadzonych postępowań regulacyjnych oraz wnioski o wszczęcie postępowań złożone, a nierozpatrzone przed 1 stycznia 2011 r. Ocenia się, że do rozpatrzenia pozostało ok. 220 spraw.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy, w przypadku, gdy sprawa nie została rozstrzygnięta przez Komisję, strona może (w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania pisma o nieuzgodnieniu orzeczenia) wystąpić do sądu o podjęcie zawieszonego postępowania sądowego, a gdy postępowanie nie było wszczęte – wystąpić do sądu o zasądzenie roszczenia. Zakłada się, że w przypadku braku wystąpienia do sądu w tym okresie, roszczenie wygasa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zwrot majątku to nie obdarowywanie Kościoła
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.