Życzenia dla wiernych Kościołów wschodnich

Życzenia dla wiernych Kościołów wschodnich
(fot. PAP/Darek Delmanowicz)
KAI / psd

Z okazji obchodzonych w tych dniach przez większość Kościołów wschodnich Świąt Bożego Narodzenia prezydent Bronisław Komorowski złożył wiernym życzenia pokoju, wszelkiego dobra oraz pomyślności.

"Życzę szacunku, zrozumienia pomimo różnic, a także wzajemnego wsparcia. Niech ten szczególny czas spędzony w rodzinnym gronie przyniesie wszystkim radość i nadzieję" - powiedział prezydent Komorowski w życzeniach, opublikowanych na stronie Kancelarii Prezydenta RP.

"Życzę także w nowym roku wielu szczęśliwych przeżyć, zdrowia oraz sukcesów" - dodał Bronisław Komorowski.

Kościoły wschodnie, w tym greckokatolicki i prawosławny, obchodzą dzisiaj Wigilię Bożego Narodzenia, zwaną też Swiatym Weczerem. Wieczorem wierni zasiądą do uroczystych kolacji, a potem udadzą się do cerkwi, jednak nie na pasterkę, a na "Powieczerie".

Świętowanie trwa trzy dni. W drugim obchodzona jest uroczystość Świętej Bogurodzicy i świętego Józefa, nazywana uroczystością Świętej Rodziny, a w trzecim św. Stefana (Szczepana) pierwszego męczennika i diakona. Przez cały świąteczny czas wierni Kościołów wschodnich witają się słowami "Chrystos sia rażdajet" ("Bóg się rodzi"), na które odpowiadają "Sławimo Joho" ("Chwalmy Go").

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Życzenia dla wiernych Kościołów wschodnich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.