Życzenia od rodaków dla Benedykta XVI

Życzenia od rodaków dla Benedykta XVI
Benedykt XVI i premier Bawarii Horst Seehofer (fot. EPA/OSSERVATORE ROMANO)
Radio Watykańskie / drr

Również z ojczyzny Benedykta XVI napływały dziś urodzinowe życzenia. Wśród gratulujących znaleźli się biskupi, organizacje katolickie, przedstawiciele innych wyznań chrześcijańskich i czołowi politycy. Wśród komentarzy prasowych nie zabrakło głosów krytycznych wobec Ojca Świętego.

Abp Zollitsch w oficjalnym liście "w imieniu wszystkich biskupów, kapłanów i ludzi wiary w Niemczech" zapewnił o modlitwie tutejszego Kościoła w intencji Papieża i opisał Benedykta XVI jako "teologa z bystrym rozumem analitycznym i jasnym językiem, który przeciwstawia się podziałowi między rzeczywistym światem a teologią". Abp Zollitsch zauważył, że Benedykt XVI posiada dar prowadzenia Kościoła w czasie, gdy brakuje duchowych wartości, gdy ludzie szukają prawdziwego sensu życia.

Urodzinowe życzenia skierowali do Watykanu również niemieccy protestanci. Przewodniczący Ewangelickiego Kościoła w Niemczech pastor Nikolaus Schneider nazwał Benedykta XVI "świetnym teologiem", który potrafi skoncentrować wiernych na Chrystusie. Natomiast przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert w swoich życzeniach podkreślił wielkie znaczenie Benedykta XVI dla zeświecczonego Zachodu. Jego zdaniem dzięki Papieżowi w europejskiej kulturze obecne są chrześcijańskie wartości.

Metropolita Kolonii kard. Joachim Meisner tymczasem ubolewał, że Niemcy "akceptują Papieża jako człowieka serdecznego, ale często sprzeciwiają się głoszonej przez niego nauce Chrystusa".

Wśród setek komentarzy i urodzinowych życzeń w niemieckich mediach można było bowiem znaleźć również wiele głosów krytycznych wobec Benedykta XVI. Katolicki teolog i psychiatra Manfred Lütz stwierdził w telewizji ZDF, że "Niemcy są społeczeństwem bez ojca. Dlatego Ojciec Święty jest idealną postacią, przeciwko której można protestować, niezależnie od tego, co mówi".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Życzenia od rodaków dla Benedykta XVI
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.