To nie jest czas na odejście z Kościoła

(fot. delfi de la Rua / Unsplash)

Pytają mnie znajomi: a może czas odejść z tego Kościoła? Skandal za skandalem, niemoc reakcji, podwójne życie duchownych. Pytają inni: dlaczego jeszcze w tym tkwisz? Rzuć legitymację!

Odpowiadam: to nie jest czas, aby odchodzić z Kościoła. Proszę wybaczyć teologiczną argumentację ale innej nie ma.

1. Osoba rozumnie trwająca w Kościele, wie, że gdy zawodzi głos pasterzy, Bóg sam zaczyna paść swój lud ( zob. Ez 34); Może właśnie zaczyna się czas, gdy Bóg sam, ponad tradycyjnymi strukturami i schematami wskaże pasterzy według serca swojego? Pasterzy przez siebie powołanych? Może właśnie nie widząc weszliśmy w czas wielkiej odnowy i nowego powiewu Ducha?

DEON.PL POLECA

2. Pewni duchowni zgrzeszyli, to fakt. Ale przecież nie wszyscy. W Kościele działa Duch Święty, który został posłany, aby przekonać świat o grzechu, sprawiedliwości i sądzie (por. J 16,8). A Sąd Boży rozpoczyna się od sądu nad domem Bożym czyli nad Kościołem właśnie (zob. 1 List Piotra 4,17). Bóg sądzi dzisiaj Kościół głosem spoza Kościoła, ponieważ sam Kościół nie odpowiedział jak powinien. Bóg jest ponad Kościołem, ale nie chce go unicestwić lecz oczyścić.

3. Jeśli już ktoś ma odejść z Kościoła to może właśnie powinni odejść sprawcy zbrodni haniebnych czynów pedofilskich. Niech odejdą przede wszystkim ci, którzy udawali lub udają miłość do Kościoła. Ale jeśli szukają szczerze nawrócenia to idąc za starożytnym zwyczajem niech w każdą niedzielę, w akcie pokuty klekną w kruchtach kościelnych błagając o przebaczenie i modlitwę wszystkich doń wchodzących. Przeniesienie przestępcy do stanu świeckiego ubliża samym świeckim. Czy świeccy są stanem niższym od duchownego skoro duchownych każe się przeniesieniem do stanu świeckiego?

4. Kościół jest również Matką. Nie można jej zostawić w starczej bezradności. Raczej trzeba jej pomóc w skutecznej odnowie. Struktury Kościoła nie są wieczne.

5. Poza tym: przecież myśmy już to przechodzili historii, tych wszystkich Borgiów i innych skandalistów, oderwanych od ludzi duchownych. Kościół naprawdę nie jest wartością socjologiczną. Dlatego tym bardziej potrzeba, aby świeccy katolicy wytrwale walczyli o świętość swoich duchownych. I tym bardziej potrzeba, by księża i biskupi słuchali świeckich. Tam mówi Duch do Kościołów.

Tak więc nie jest to czas by odejść, ale czas by pomóc dokończyć to, co w 1959 roku rozpoczął Jan XXIII ogłaszając Sobór Watykański II. Nie był to akt początku rozkładu Kościoła - jakby chcieli niektórzy - ale dzieło odnowy w Duchu i prawdzie. Także tej najtrudniejszej prawdzie o nas samych.

o. Wiesław Dawidowski OSA ur. 1964, prowincjał Zakonu Augustianów, doktor teologii, współpracownik Więzi, duszpasterz obcokrajowców Archidiecezji Warszawskiej

Augustianin, doktor teologii fundamentalnej, publicysta. W latach 2009-2013 był chrześcijańskim współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. W latach 2012-2021 był przełożonym prowincjalnym polskich augustianów. Autor tomików „Święty Augustyn” i „Święta Rita” w serii „Wielcy ludzie Kościoła”. Członek Zespołu Laboratorioum „Więzi”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

To nie jest czas na odejście z Kościoła
Komentarze (7)
2 lipca 2019, 08:10
Żaden argument do mnie nie przemawia. Kieruję się własnym doświadczeniem. A ono w relacjach z księżmi jest niedobre. Niestety spora część nie ma odrobiny empatii. Ostatnie z nich. Ksiądz odmawia mi komunii św. bo przyszłam poprosić o nią o mszy św., w której notabene uczestniczyłam. Niestety z powodu  ptsd (skrajne objawy) nie jestem w stanie pójść do komunii na msz św. (sporadycznie się udaje). W zakrystii duchowny podnosi na mnie głos, żąda zaświadczenia, że tak mogę, nie wystarcza mu moje stwierdzenie, że źle się czułam w czasie mszy św.; żąda tłumaczeń; gdy mówię, że mam ptsd, jego to śmieszy itp. Czułam się tam okropnie. Nigdy więcej takich doświadczeń. To jeszcze nasiliło objawy ptsd.
T
Tadeusz_25
1 lipca 2019, 21:50
Czy tylko dla mnie nie ukazuje się możliwość oceny artykułu? Szkoda, bo właśnie ten artykuł oceniam dobrze. Mam tylko jedną uwagę: autor napisał: "Przeniesienie przestępcy do stanu świeckiego ubliża samym świeckim. Czy świeccy są stanem niższym od duchownego skoro duchownych każe się przeniesieniem do stanu świeckiego?" To błędne myślenie, a do tego czepianie się określeń uzywanych w potocznym języku bardzo mnie zaskakuje - robi to doktor teologii (!), prowincjał(!). Wyjaśniam więc sznownemu, że karą jest wydalenie ze stanu duchownego i tak to określa Kodeks Prawa Kanonicznego, w którym nie ma czegoś takiego jak przeniesienie do stanu świeckiego. PS. przy okazji pytanie do autora: czy nazwanie przestępcy człowiekiem jest ubliżeniem wszystkim ludziom?
Rafał Szewczyk
2 lipca 2019, 10:25
Możliwość oceniania deon zlikwidował niedawno. Biedaczyska zorientowały się, że mają mnóstwo wejść na swój portal ale... przeważają negatywne oceny ich wypocin. No to ciach, i teraz mogą żyć już w poczuciu beztroski, wszak "mamy tyle wejść..." Czekam aż zakażą komentowania, co by było jeszcze milej na tym portalu. Chociaż... cenzura funkcjonuje znakomicie. Wystarczy pod artykułem pani Angeliki Szelągowskiej-Mironiuk wspomnieć o jej blogu "żelbeton", który ocieka wulgaryzmami i obscenicznymi ilustracjami, by redakcja wycięła ów komentarz.
MR
Maciej Roszkowski
2 lipca 2019, 17:40
Czy nam się to podoba, czy nie przestępca jest człowiekim i przysługują mu wszystkie prawa z ywjątkiem tych których pozbawił się swoim przestępstwem.
2 lipca 2019, 23:05
Dzięki, bo myślałem, że to tylko ja mam ograniczone mozliwości. Choć przyznam, że niezmiernie rzadko mogłem dobrze ocenić artykuły. A wspomniana pani Angelika moim zdaniem powinna publikować w "Krytyce Politycznej", tam jej artykuły będą jak ryby w wodzie, albo co najmniej w "Tygodniku Powszechnym" (pismo a/nty/katolickie).
2 lipca 2019, 23:08
Zgadza się, też tak myślę.
MR
Maciej Roszkowski
1 lipca 2019, 20:13
Nic dodać, nic ująć. Dzięki.