1 sierpnia odwiedź Muzeum Armii Krajowej!

Zobacz galerię
1 sierpnia odwiedź Muzeum Armii Krajowej!
Inf. prasowa

1 sierpnia obchodzimy 69. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Warto przy tej okazji - korzystając także z wakacyjnego czasu wolnego - dowiedzieć się czegoś więcej o walce Polaków o niepodległość, fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego, dokonaniach Armii Krajowej - i odwiedzić Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa "Nila" powstało w 2000 r. - po trwającym dziesięć lat  trudzie gromadzenia i eksponowania pamiątek historycznych przez Kombatantów AK - jako samorządowa jednostka upowszechniania kultury Miasta Krakowa i Województwa Małopolskiego.

Ideą ekspozycji stałej, która została otwarta 27 września 2012 r., jest przedstawienie całościowego obrazu polskiego podziemia czasów wojny, wraz z jego duchową genezą obejmującą Polskę międzywojenną oraz kształtem jego dziedzictwa patriotycznego we współczesnej Polsce. Ekspozycja - wzbogacona środkami multimedialnymi - została podzielona na tematyczne przestrzenie wystawiennicze. Na parterze zwiedzający może poznać historię II RP, przebieg kampanii wrześniowej i życie w obozach jenieckich oraz zobaczyć rekonstrukcję czołgu Vickers (zrobioną m.in. z oryginalnych części z czołgu zniszczonego w 1939 r.) oraz baraki dla jeńców.

DEON.PL POLECA

Zasadnicza część wystawy dotycząca Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej znalazła się na poziomie -1. Można tutaj nie tylko zobaczyć setki zdjęć i pamiątek, ale też wejść do kadłuba samolotu Halifax, który dokonywał zrzutów dla żołnierzy AK, obejrzeć wnętrze rozpracowanej przez wywiad AK rakiety V-2 czy znaleźć się w ubeckim karcerze.

Stałą ekspozycję uzupełnia wystawa "Kanadyjska kolekcja broni dra Stanisława Wcisło", na której znalazło się ponad 200 egzemplarzy broni strzeleckiej.

W 69. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego zostanie tutaj otwarta także czasowa wystawa "Kobiety w powstaniu warszawskim".

Chętni mogą spróbować swoich sił na wirtualnej strzelnicy i uzbrojeni w karabin przeciwpancerny Ur stoczyć walkę z czołgami niemieckim i sowieckim.

Muzeum prowadzi także szeroko pojętą działalność dydaktyczną i popularyzatorską. Organizowane są lekcje muzealne, spotkania z kombatantami i historykami, odczyty, prelekcje, pokazy filmów, promocje książek.

W skali kraju Muzeum Armii Krajowej, wraz z Muzeum Powstania Warszawskiego, jest najważniejszym muzeum czynu zbrojnego Polski Walczącej w XX wieku. Jest też jedyną tego typu placówką na świecie, ukazującą całokształt tematyki związanej z Armią Krajową i Polskim Państwem Podziemnym.

Muzeum znajduje się przy ul. Wita Stwosza 12 w Krakowie (5 minut piechotą od dworca PKP i PKS). Jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 11.00-18.00 (w niedziele - wstęp wolny).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

1 sierpnia odwiedź Muzeum Armii Krajowej!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.