10 obrazów religijnych polskiego malarza, których mogłeś nie znać
Urodził się w Krakowie, a jego twórczość wywarła trwały ślad na światowej sztuce religijnej. Poznaj 10 obrazów człowieka, który swoją pracę traktował jak modlitwę.
Jerzy Nowosielski urodził się 7 stycznia 1923 roku w Krakowie. Z pochodzenia był Łemkiem, wychowanym na styku dwóch kultur: Wschodu i Zachodu.
Był wybitnym malarzem religijnym. Zaprojektował i namalował polichromie i wystroje kilkudziesięciu świątyń katolickich i prawosławnych, m.in. monumentalną polichromię w krakowskiej cerkwi prawosławnej oraz malarstwo i wystrój cerkwi greckokatolickiej w Białym Borze na Pomorzu Zachodnim.
Ponadto był autorem polichromii w świątyniach rzymskokatolickich: Podwyższenia Krzyża Świętego na stołecznych Jelonkach i w Warszawie-Wesołej.
Wykonał ponadto Ikonę Krzyża Zbawiciela Miłosiernego, która wisi w kościele dominikanów na warszawskim Służewie oraz prace w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie.
Prof. Nowosielski był wiernym Kościoła prawosławnego, myślicielem i jednym z najwybitniejszych w Polsce znawców teologii wschodniej, który swoje poglądy formułował pod wpływem wybitnego filozofa rosyjskiego Lwa Szestowa.
Twórczo rozwijał dziedzictwo myślowe wschodniego chrześcijaństwa, czego przykładem są m.in. książkowe wywiady-rzeki "Wokół ikony" i "Mój Chrystus". Od urodzenia związany był z Krakowem. Do 1993 r. wykładał w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych.
Wraz z żoną artysta założył Fundację Nowosielskich, wspierającą stypendiami i nagrodami młodych artystów.
Był laureatem wielu nagród, w tym m.in. Nagrody im. Brata Alberta i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski. Za propagowanie kultury chrześcijańskiej otrzymał nagrodę TOTUS, przyznawaną przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
Otrzymał także najwyższe odznaczenie Kościoła prawosławnego w Polsce - Medal św. Marii Magdaleny II stopnia. Jego prace pokazywano na wielu wystawach krajowych i zagranicznych, m.in. w Paryżu, Londynie, Wiedniu, Sztokholmie, Moskwie czy Santiago de Compostela.
Zmarł w swoim krakowskim mieszkaniu wieczorem, 21 lutego 2011 roku.
To tylko kilka dzieł Jerzego Nowosielskiego. Więcej informacji o nim znajdziesz w obszernej biografii "Nietoperz w świątyni" >>
Skomentuj artykuł