Policja zatrzymała podejrzanych o włamanie

Policja zatrzymała podejrzanych o włamanie
PAP / drr

Policja zatrzymała pięć osób podejrzewanych o włamanie i kradzież dzieł sztuki z domu zmarłego w lutym malarza Jerzego Nowosielskiego – powiedział PAP w piątek rzecznik małopolskiej policji Dariusz Nowak.

Wśród zatrzymanych jest mężczyzna, który miał się włamać do domu artysty, dwóch paserów oraz kobieta, która im pomagała. Na razie nie udało się odzyskać skradzionych obrazów i ikon – trwają ich poszukiwania.

Śledztwo w sprawie włamania i kradzieży w domu zmarłego malarza Jerzego Nowosielskiego krakowska prokuratura wszczęła pod koniec lutego.

Jak określono w postanowieniu o wszczęciu śledztwa, miało ono dotyczyć kradzieży czterech ikon, 11 obrazów, dwóch zegarów oraz pamiątek o wartości szacowanej na 240 tys. zł. Nie wszystkie ze skradzionych dzieł były autorstwa Jerzego Nowosielskiego.

W trakcie śledztwa policja ustaliła jednak, że dwa obrazy - początkowo uznawane za skradzione – znajdowały się w innym miejscu. Są to: obraz olejny przedstawiający w centralnym miejscu postać świętego, a po bokach po cztery ikony z wizerunkami świętych, oraz "Pejzaż z kolejką". Stwierdziła natomiast brak kolejnej ikony - św. Paraskewy.

Według najnowszych ustaleń, z domu skradziono więc dziewięć obrazów i pięć ikon.

Część skradzionych prac udało się zidentyfikować dzięki dokumentacji, którą posiadał przyjaciel i opiekun artysty Andrzej Starmach. Są to m.in. dwie ikony z przedstawieniem Matki Boskiej z Dzieciątkiem i Chrystusa Pantokratora oraz pięć obrazów olejnych, wśród nich "Cerkiew".

Artysta zmarł w poniedziałek, 21 lutego, do włamania doszło między wtorkowym popołudniem a środą rano. Złodzieje wyważyli okno na parterze z tyłu domu.

Okoliczności włamania do domu Jerzego Nowosielskiego wyjaśniają funkcjonariusze ze specjalnej grupy "Vinci" zajmującej się kradzieżami dzieł sztuki.

Jerzy Nowosielski, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, zmarł w wieku 88 lat. Jego pogrzeb odbył się w Krakowie w zeszłą sobotę. Artysta został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Policja zatrzymała podejrzanych o włamanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.