10 rzeczy, które warto wiedzieć o Norwegii
Planujesz wakacje w Norwegii? Zanim wyjedziesz, dowiedz się, co charakteryzuje ten kraj i jego mieszkańców. Poniżej przedstawiamy 10 rzeczy, które warto wiedzieć o Norwegii.
1. Zaokrąglanie reszty
W Norwegii nie istnieje nasz odpowiednik groszy, nigdy nie zapłacimy przykładowo 10,99 koron, tylko kwotę zaokrągloną do 11 koron. Gdyby to było 10,46 zaokrąglamy w dół, czyli do 10 koron.
To bardzo usprawnia zakupy, a w portfelu nie musimy gromadzić niepotrzebnych drobniaków. Warto pamiętać o tym, że kiedy płacimy kartą, kwota nie jest już zaokrąglana.
(fot. shutterstock.com)
2. Prawo Allemannsretten
W Norwegii i w całej Skandynawii obowiązuje oficjalne prawo, które pozwala spać pod namiotem gdziekolwiek. Jedyne zastrzeżenie to odległość 150 metrów od najbliższych zabudowań.
Często można rozbić namiot u kogoś na posesji, ale trzeba o to wcześniej zapytać. W ten sposób w Norwegii swobodnie spędzimy noc niedaleko fiordu, morza lub lodowca.
(fot. shutterstock.com)
3. Uwaga na trolle
Trolle są najbardziej kojarzone z Norwegią. To stworzenia występujące w skandynawskiej mitologii - są brzydkie, niebezpieczne i wredne. Mieszkają w lasach i jaskiniach.
Niesamowitą atrakcją turystyczną jest tzw. Droga Trolli, przy której możemy zobaczyć znaki drogowe: "Uwaga na trolle".
(fot. shutterstock.com)
4. Miłość do kawy
Norwegowie uwielbiają kawę, codziennie potrafią wypić od czterech do pięciu filiżanek. Średnio zużywają około 9 kg kawy rocznie. W tej dziedzinie prześcignęli ich jedynie Finowie.
Na stacjach benzynowych popularne są tzw. "wielkie dolewki". Jeżeli kupimy kubek termiczny na określonej stacji, to na wszystkich stacjach tej samej sieci możemy poprosić o dolanie kawy.
(fot. shutterstock.com)
5. 400 dialektów
W Norwegii możemy zetknąć się z 400 dialektami językowymi. Każda gmina norweska posługuje się nieco innym dialektem. Nieraz Norwegowie z różnych części państwa nie są w stanie się ze sobą porozumieć i rozmawiają po angielsku.
Każda gmina norweska posługuje się nieco innym dialektem. Są również dwie oficjalne odmiany pisane (bokmål i nynorsk), ponieważ Norwegia i Dania były długo jednym państwem, wówczas językiem urzędowym był duński, a stolica znajdowała się w Kopenhadze. Kiedy Napoleon poniósł klęskę w 1814 roku, Dania była zmuszona oddać część swoich ziem. Potem rozpoczęły się dyskusje o norweskiej tożsamości narodowej, w tym także o języku.
Tak pojawiły się dwa stanowiska: pierwsze opowiadające się za tym, że jezyk pisany powinien być stworzony na podstawie wiejskich norweskich dialektów (nynorsk), a drugie - powinien naturalnie kształtować się z norweską wymową (bokmål).
(fot. Jo-Anne Albertsen / Shutterstock.com)
6. Tradycyjne domy norweskie
Tradycyjne domy budowane były z podłużnych desek i malowane na czerwono, niebiesko, żółto lub biało. Wybór koloru świadczył o finansowej pozycji właściciela, położeniu i profesji.
Czerwony był najtańszy, farba była tworzona z naturalnych barwników: krwi i tłuszczu zwierząt; te domy były zazwyczaj rybackie. Żółta farba, nieco droższa, powstawała z ochry (zwietrzeliny skał) i oleju. Biały kolor wskazywał na kogoś, kto był zamożny.
Dawniej często na dachach domów pojawiała się trawa, zioła, kwiaty, czasem również niewielkie krzewy.
(fot. shutterstock.com)
7. Czym są Lofoty?
Lofoty to archipelag na Morzu Norweskim, znajdujący się za kołem podbiegunowym, na północy Norwegii. Nazwa pochodzi od kształtu jednej z wysp - kiedy patrzy się na nią z góry przypomina stopę rysia. W języku staroskandynawskim "ló" oznacza "ryś", a "fót" - "stopę" (lofot).
Archipelag składa się z 6 głównych i 2 małych wysp. Dookoła znajdują się wysokie góry i skaliste brzegi.
Mieści się tutaj jedyne na świecie pole golfowe (Lofoten Golf Link), na którym od maja do sierpnia można prowadzić rozgrywki przez całą dobę.
(fot. shutterstock)
8. Białe noce
Przełom czerwca i lipca to najlepszy czas na poznanie białych nocy. Nie występuje wtedy zmrok astronomiczny i dzień trwa ponad 20 godzin.
W niektórych miejscach słońce w ogóle nie chowa się za horyzontem albo znika na bardzo krótko.
Można wtedy obejrzeć Maraton Białych Nocy, w którym biegacze rywalizują ze sobą w nocy, ale w pełnym słońcu. Tyle godzin słońca to także wspaniała okazja do fotografowania pięknych krajobrazów.
(fot. shutterstock.com)
9. Czym jest sztokfisz?
Sztokfisz to suszone ryby, najczęściej dorsze, które są przysmakiem typowo norweskim. Produkowane są tylko na Lofotach, ponieważ tam występuje stały podmuch słonego wiatru, który jest odpowiednio suchy i ciepły, tak że mięso ryb nie zamarza.
Dorsze suszy się od marca do maja, można je kupić w około 30 krajach, np. we Włoszech.
Niestety, w Polsce bardzo trudno jest zdobyć norweskie specjały.
(fot. shutterstock.com)
10. Krajowa droga turystyczna
W Norwegii, oprócz zwykłych znaków drogowych, pojawia się również charakterystyczny znak, który wskazuje na wszelkie, często mniej znane, miejsca turystyczne.
Znak pojawia się sam lub z dodaną nazwą miejsca. Przypomina prastarą germańską plecionkę, która została uproszczona do praktycznej funkcji znaku drogowego.
(fot. shutterstock)
Skomentuj artykuł