11. festiwal muzyki świata Globaltica od środy w Gdyni

11. festiwal muzyki świata Globaltica od środy w Gdyni
(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

11 zespołów i wykonawców z kilku kontynentów wystąpi na rozpoczynającym się w środę w Gdyni Globaltica World Cultures Festival. Większość zagra w Polsce po raz pierwszy. To 11. edycja tej imprezy, skierowanej do miłośników world music (muzyki świata) i etno.

Artyści pochodzić będą z Europy, Afryki, Azji oraz Ameryk Północnej, Południowej i Środkowej. Organizatorzy festiwalu reklamują go hasłem "Najtańsze biuro podróży, czyli cały świat w jednym miejscu".

- Ideą festiwalu jest przede wszystkim prezentacja wielokulturowości świata i jego różnorodności muzycznej. Zależy nam również na przekazie edukacyjnym: chcemy, aby trójmiejska publiczność coraz bardziej otwierała się na różne kultury i tradycje - powiedział PAP Piotr Pucyło, dyrektor artystyczny Globaltica.

Podkreślił, że podczas festiwalu nikomu nie nadaje się statusu gwiazdy. - Od wielu staramy się unikać ogłaszania tzw. headlinerów, nie promujemy koncertów konkretnych wykonawców. Chcemy, aby widownia przychodziła na hasło Globaltica, a nie na konkretne nazwiska, które zresztą nie są szeroko znane. Liczymy na to, że publiczność po prostu nam zaufa i przychodząc na festiwal dostanie za każdym razem dawkę bardzo dobrej, niespotykanej nigdzie indziej muzyki - dodał Pucyło.

Jak mówił, wspólnym elementem wszystkich wykonawców jest czerpanie inspiracji z tradycyjnej muzyki i kultury swojego kraju. - To natomiast, jak te rodzime wpływy przetwarzają jest już zupełnie dowolne. Mamy bowiem np. połączenia tradycji z nowoczesnymi brzmieniami, takimi jak rock, ostre granie i elementy elektroniczne; z drugiej strony można usłyszeć granie jazzowe i akustyczne. Różnorodność tych kompilacji jest ogromna - nadmienił.

Podczas Globaltica wystąpi Malikanw, dziewięcioosobowa grupa składająca się z reprezentantów najważniejszych grup etnicznych w Mali. Zespół powstał w 2012 roku przy okazji Festival au Desert w Timbuktu po tym, jak władzę w tym mieście przejęli dżihadyści i nałożyli na nie islamistyczny reżim.

Kubańskie rytmy zaprezentuje Soneros De Verdad, którzy sami nazywają się drugą generacją legendarnej Buena Vista Social Club. Nieżyjący już Pio Leiva, jeden z fundamentów Buena Visty, był współzałożycielem tej siedmioosobowej obecnie grupy, na której czele stoi jeden z najlepszych kubańskich wokalistów młodego pokolenia Luis Frank Arias.

Kolejny wykonawca to Libańczyk Rabih Abou-Khalil. Jest wirtuozem oud, arabskiej lutnii krótko-szyjkowej, współpracował z największymi nazwiskami światowego jazzu, cenionymi artystami świata arabskiego, klasycznymi kwartetami smyczkowymi, muzykami armeńskimi, pieśniarzami Fado i z wieloma innymi.

Aziz Sahmaoui&University of Gnava (Maroko/Senegal) zaprezentują fuzję rocka z jazzem, muzyką marokańską i tradycją Gnawa. Pochodzący z Marakeszu, a obecnie mieszkający we Francji, Aziz Sahmaoui to jeden z bardziej utalentowanych artystów marokańskich, współzałożyciel kultowej grupy Orchestre National de Barbes.

69-letnia Stella Chiweshe jest jedną z nielicznych artystek w Zimbabwe i w Południowej Afryce, która przez ponad 35 lat zajmuje się tradycyjną muzyką graną na mbirze, afrykańskim instrumencie z grupy idiofonów szarpanych o bardzo ciepłym i delikatnym brzmieniu.

Osman Martins&Samba Da Candeia (Brazylia) zaprezentuje mieszankę samba-choro. Samba, zakorzeniona w Afryce, poprzez handel zachodnio-afrykańskimi niewolnikami i tradycją religii rodem z Angoli i Konga, postrzegana jest na świecie jako symbol brazylijskiego karnawału. Choro, potocznie nazywane chorinho ("mały płacz", "mały lament"), to instrumentalna muzyka powstała w XIX wieku w Rio de Janeiro.

Serbscy artyści z Shira U'Tfila koncentrują się na muzyce Żydów sefardyjskich z Bałkanów, czerpiąc swoje inspiracje także z różnorodności kultur Hiszpanii, Turcji i krajów arabskich.

Grupa Ajinai powstała w Pekinie w 2009 roku. Tworzą ją muzycy pochodzący z różnych stron Chin, koncentrujący się na wprowadzeniu tradycyjnej muzyki z mongolskich stepów w XXI wiek.

Klasyczną muzykę hinduską przedstawi na festiwalu pochodzący z Indii Ustad Dharambir Singh, wirtuoz sitaru, najbardziej popularnego instrumentu w tradycji Hindustani, rodzaju lutni o dość długiej szyjce.

Django Lassi (USA/Niemcy/Wybrzeże Kości Słoniowej/Dania) to powstała w 2005 r. w Berlinie formacja, której misją jest szerzenie cygańskiego jazzu. Muzykę tę miesza m.in. z bałkańskimi tańcami i transowymi electro-swingowymi melodiami.

Polskę na festiwalu reprezentować będzie Janusz Prusinowski Kompania.

Festiwal Globaltica potrwa do niedzieli 26 lipca. Z wyjątkiem jednego koncertu w Klub Atlantic muzycy występować będą na plenerowej scenie w Parku Kolibki w dzielnicy Orłowo.

Imprezami towarzyszącymi podczas Globaltica będą pokazy filmów dokumentalnych, spotkania się z autorami książek o tematyce społecznej i podróżniczej oraz warsztaty muzyczne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

11. festiwal muzyki świata Globaltica od środy w Gdyni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.