Teatr Muzyczny w Gdyni wystawi m.in. "Złego" i "Wiedźmina"

Teatr Muzyczny w Gdyni wystawi m.in. "Złego" i "Wiedźmina"
(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

Premierą musicalu "Zły" przygotowanego w oparciu o powieść Leopolda Tyrmanda - w reż. Wojciecha Kościelniaka - rozpocznie nadchodzący sezon Teatr Muzyczny w Gdyni. W dalszych planach teatru są też m.in. "Piotruś Pan", "Notre Dame de Paris" i "Wiedźmin".

O najważniejszych planach na najbliższy i kilka kolejnych sezonów poinformował na piątkowej konferencji prasowej dyrektor Teatr Muzyczny Im. Danuty Baduszkowej w Gdyni Igor Michalski, pełniący tę funkcję od półtora roku.

DEON.PL POLECAPierwszą premierą w nadchodzącym sezonie będzie przygotowany na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda z 1955 r. musical "Zły". Spektakl reżyseruje Wojciech Kościelniak, który jest także autorem adaptacji. Próby do spektaklu właśnie trwają. - Jestem zafascynowany tą powieścią Tyrmanda. W moim przekonaniu jest to jedna z niewielu polskich powieści spełniających światowe kryteria konstrukcji superbohatera zbudowanego na podobnych zasadach jak Spiderman czy Batman - mówił na konferencji Kościelniak.

- Mieszanie się naszej polskiej, rodzimej, warszawskiej, peerelowskiej rzeczywistości z ceglanym pyłem odbudowy z amerykańskim marzeniem wydaje mi się niesłychanie ciekawym skojarzeniem - powiedział Kościelniak.

W planach repertuarowych na najbliższy sezon jest też "Kumernis" w reżyserii Agaty Dudy-Gracz (jest ona też autorką samej sztuki), który to spektakl ma mieć swoją premierę 30 października br. na Nowej Scenie (to mniejsza scena teatru, przewidziana na 300 widzów).

Z kolei w listopadzie na Dużej Scenie (ponad 1000 miejsc) przewidziano premierę musicalu "Ghost" w reżyserii Tomasza Dutkiewicza, który podjął się też tłumaczenia piosenek autorstwa Brucea Joel Rubina. Musical ten powstał na podstawie filmu z 1990 r., w którym zagrali m.in. Patrick Swayze, Demi Moore i Whoopi Goldberg i miał swoją światową premierę w marcu 2011 r. w brytyjskim Manchester Opera House, po czym wystawiany był także na londyńskim West Endzie i na Broadwayu.

W kwietniu przyszłego roku na Dużej Scenie Teatru będzie miał z kolei swoją prapremierę realizowany z wykorzystaniem technologii 3D musical "Piotruś Pan" z librettem autorstwa Jeremiego Przybory, muzyką Janusza Stokłosy, w reżyserii i choreografii Janusza Józefowicza. - Podpisaliśmy umowę licencyjną na realizację tego spektaklu - poinformował Michalski.

- Najtrudniejszym zadaniem będzie znalezienie trzech charyzmatycznych 10-12-latków, którzy zamiennie będą się wcielać w główną postać - powiedział obecny na konferencji Janusz Stokłosa dodając, że pierwszy casting do tej roli odbędzie się w ostatnich dniach sierpnia.

Z kolei we wrześniu przyszłego roku Teatr Muzyczny planuje wystawić "Notre Dame de Paris" - musical przygotowany w oparciu o powieść Wiktora Hugo "Katedra Marii Panny w Paryżu", do którego libretto i piosenki napisał Luc Plamondon, a muzykę - Richard Cocciante. Teatr Muzyczny chce wystawić ten spektakl z pomocą francuskich aktorów.

W piątek, w trakcie konferencji dyrektor teatru podpisał z Nikolas’em Talarem - właścicielem praw do spektaklu - umowę, dzięki której możliwe będzie wystawienie spektaklu w Gdyni. - To spektakl, który porusza serca widzów - powiedział po podpisaniu umowy Talar przypominając, że musical "Notre Dame de Paris" został wystawiony po raz pierwszy w 1998 r., a w rolę Quasimodo wcieli się wówczas Garou.

Na rozpoczęcie kolejnego sezonu - we wrześniu 2017 r. - Teatr Muzyczny chce z kolei zaproponować widzom musical, który powstanie na podstawie "Wiedźmina" Andrzeja Sapkowskiego. Zarówno adaptacji, jak i reżyserii podjął się Wojciech Kościelniak, za muzykę ma być odpowiedzialny Piotr Dziubek, a teksty piosenek ma przygotować Rafał Dziwisz.

- Powieść daje niesłychane możliwości inscenizacyjne - ocenił Kościelniak. Dodał, że w jego opinii "Wiedźmin" skupia się na opowieści o "samotności w walce człowieka idącego przez życie". - Wszystkie potwory czy kobiety, jakie główny bohater powieści spotyka na swojej drodze, to są kłopoty, jakie spotyka w życiu każdy z nas - powiedział Kościelniak.

Michalski poinformował też w piątek, że na inaugurację sezonu w 2018 r., kiedy to teatr będzie obchodził 60-lecie istnienia, przygotowany zostanie spektakl "Krakowiacy i górale", który to tytuł był przedstawieniem inaugurującym działalność sceny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Teatr Muzyczny w Gdyni wystawi m.in. "Złego" i "Wiedźmina"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.