Lubelskie: Festiwal "Śladami Singera" od czwartku

Lubelskie: Festiwal "Śladami Singera" od czwartku
(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

Koncerty, spektakle, wystawy i warsztaty artystyczne oraz improwizowane występy z udziałem publiczności wypełnią program festiwalu "Śladami Singera", który od czwartku będzie gościł kolejno w ośmiu miasteczkach woj. lubelskiego.

W festiwalu wezmą udział artyści z Czech, Grecji, Izraela, Łotwy, Niemiec, Polski, Rumunii i Senegalu, a także animatorzy kultury i wolontariusze. Autobusem będą objeżdżać Lubelszczyznę i przez dwa dni kolejno gościć w miejscowościach opisanych w utworach noblisty Isaaca Bashevisa Singera. Odwiedzą Kock, Kraśnik, Szczebrzeszyn, Józefów, Krasnobród, Biłgoraj, Tyszowce, Bychawę.

Podróż artystów śladami Singera po raz piąty zorganizował lubelski Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN, zajmujący się m.in. pielęgnacją pamięci o żydowskich tradycjach i kulturze w regionie. - To chyba jedyny festiwal, którego fani nie muszą przyjeżdżać na występy wiele kilometrów, bo on sam do nich przybywa - powiedział zastępca dyrektora Teatru NN Witold Dąbrowski.

Dąbrowski podkreślił, że formuła festiwalu nawiązuje do wędrówek fikcyjnej postaci, ulicznego akrobaty Jaszy Mazura, głównego bohatera powieści Singera "Sztukmistrz z Lublina".

- Ten festiwal pokazuje potencjał Lublina i całej Lubelszczyzny, tych miasteczek, w których rozgrywa się akcja opowiadań Singera. Tam jest żydowskie dziedzictwo, obecne w pozostałych jeszcze obiektach i ludzkiej pamięci. Chcemy do niego sięgać, szukać tych, którzy pamiętają okres przedwojenny, choć jest już o to coraz trudniej - dodał Dąbrowski.

W każdej miejscowości artyści będą urządzali korowód. Prezentować będą widowisko złożone z muzyki, tańca, pokazów cyrkowych, fire-shows, happeningów. Pokazywana będzie wystawa fotograficzna - O demonach i ludziach - podróż przez miasteczka Singera.

Mieszkańców zaproszą na zajęcia warsztatowe, m.in. bębniarskie, tańca nowoczesnego, improwizacji teatralnej, kulinarne, muzyki tradycyjnej, kostiumu i makijażu. Podczas spotkań zbierane będą informacje o przedwojennych wydarzeniach i zwyczajach. Miejscowi pokazywać będą swoje projekty artystyczne przygotowane wcześniej z udziałem wolontariuszy z Teatru NN, m.in. w Bychawie będzie to happening teatralny "Promocja dobrych życzeń", w Kraśniku program radiowy, a w Krasnobrodzie - wystawa latawców.

Finał festiwalu zaplanowano 25 lipca w Lublinie.

Isaac Bashevis Singer - pisarz żydowski - urodził się 14 lipca 1904 r. w Leoncinie koło Nowego Dworu Mazowieckiego. Był synem chasydzkiego rabina. Wychowywał się w Warszawie i w Biłgoraju, gdzie mieszkał przez cztery lata. Biłgoraj i jego okolice zajmują wiele miejsca w utworach Singera, w których barwnie opisał społeczności żydowskie tamtego okresu. W 1935 r. wyemigrował do USA.

Pisał w języku jidysz. Jego najpopularniejsze utwory to m.in "Szatan w Goraju", "Sztukmistrz z Lublina", "Niewolnik", "Szosza", "Wrogowie". W 1978 r. Singer otrzymał literacką nagrodę Nobla. Zmarł w 1991 r. w Miami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Lubelskie: Festiwal "Śladami Singera" od czwartku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.