14-latek wynalazł mydło, które leczy raka skóry. Jego koszt to zaledwie pół dolara

14-latek wynalazł mydło, które leczy raka skóry. Jego koszt to zaledwie pół dolara
Fot. New York Stock Exchange / YouTube.com
usatoday.com / tk

14-letni Heman Bekele został uznany "Najwybitniejszym Młodym Naukowcem Ameryki" po tym, jak wynalazł mydło leczące raka skóry. Koszt takiego mydła wynosi zaledwie 50 centów.

Heman Bekele, uczeń dziewiątej klasy z Annandale w Wirginii, zdobył pierwsze miejsce w konkursie uważanym za jeden z najbardziej prestiżowych naukowych konkursów dla młodych uczniów w całych Stanach Zjednoczonych. Stworzył mydło leczące raka skóry.

- Wierzę, że młode umysły mogą mieć pozytywny wpływ na świat – powiedział Heman po otrzymaniu nagrody. - Zawsze interesowałem się biologią i technologią, a to wyzwanie dało mi doskonałą okazję do przedstawienia swoich pomysłów - dodał.

14-latek chce skupić się na doskonaleniu mydła, a także stworzyć organizację non-profit, która przez najbliższe pięć lat będzie rozprowadzać produkt osobom potrzebującym.

Przez ostatnie cztery miesiące Heman rywalizował z dziewięcioma innymi finalistami konkursu o tytuł "Najwybitniejszego Młodego Naukowca Ameryki".

"Konkurs został stworzony po to, aby pomóc uczniom w opracowaniu innowacyjnego pomysłu, który zmieniłby ich świat" – podaje USA Today. Poza prestiżowym tytułem zwycięzca konkursu zdobywa pieniężną nagrodę w wysokości 250 tys. dolarów.

Drugie miejsce w konkursie zdobyła Shripriya Kalbhavi z Kalifornii za opracowanie plastra, dzięki któremu można samodzielnie dostarczać leki bez użycia igieł. Trzecie miejsce zajęła Sarah Wang z Massachusetts za stworzenie rękawicy umożliwiającej wykrywanie napadów padaczkowych.

Źródło: usatoday.com / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

14-latek wynalazł mydło, które leczy raka skóry. Jego koszt to zaledwie pół dolara
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.