1Piętro - Papieskie Centrum Kultury

1Piętro - Papieskie Centrum Kultury
W piątek 12 października, w dniu uroczystego otwarcia 1Piętra, ze sceny usłyszymy duet Paula i Karol. – Paula i Karol, folkowy zespół z Warszawy, ma za sobą trasy po Polsce i Europie, w których zagrali blisko 200 koncertów.
inf. prasowa / drr

Już w piątek (12 października) wielkie otwarcie 1Piętra, nowego centrum kultury, usytuowanego w kamienicy przy Foksal 11. Będzie to przestrzeń, w której odbywać się mają koncerty, warsztaty filmowe i teatralne, dyskusje, spotkania z ludźmi kultury i sztuki. 1Piętro zostało stworzone przez Centrum Myśli Jana Pawła II, to jednak nie papież, lecz wartości, o których mówił, będą "napędzały" wydarzenia na 1Piętrze.

W piątek 12 października, w dniu uroczystego otwarcia 1Piętra, ze sceny usłyszymy duet Paula i Karol. - Paula i Karol, folkowy zespół z Warszawy, ma za sobą trasy po Polsce i Europie, w których zagrali blisko 200 koncertów. Grają na scenach dużych festiwali, takich jak Open’er w Gdyni, występują też w parkach, na ulicach, nawet w mieszkaniach. Prezentują w muzyce ten rodzaj wrażliwości, który porywa, nikogo nie pozostawia obojętnym - wymienia Szymon Pulcyn, szef 1Piętra.

Koncert będzie otwarty dla publiczności. - To niepowtarzalna okazja, wystarczy przyjść do biura Centrum (ul. Foksal 11) i odebrać wejściówkę. Niestety, liczba miejsc jest ograniczona, tylko te osoby, które będą miały zaproszenie w ręku, mogą być pewne, że wejdą na koncert - informuje Adrian Sinkowski, rzecznik Centrum Myśli Jana Pawła II.

W piątek 1Piętro zaprasza na happening "Uwolnij kulturę", otwarcie wystawy "Papież dialogu", a także do wysłuchania panelu na temat patriotyzmu w kulturze. Wezmą w nim udział Redbad Klijnstra, Paweł Ukielski i Wojciech Klata. - Happening z udziałem Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II ma nam udowodnić, że kultura wysoka to nie tylko galerie, muzea, teatry, to także przestrzeń miejska, w którą 1Piętro odważnie wchodzi - tłumaczy Marcin Nowak z Centrum Myśli Jana Pawła II.

W okolicach Uniwersytetu Warszawskiego i wzdłuż Chmielnej w piątek uruchomione zostaną przystanki, a wokół nich jeździć będą riksze. - Riksze dowiozą chętnych na 1Piętro. Tego dnia zobaczymy też iluminację odremontowanej kamienicy przy Foksal 11 - zdradza Pulcyn.

DEON.PL POLECA

Miejsca na 1Piętrze nie zabraknie dla nikogo. Będą tu działać internetowa telewizja, warsztaty, które uczą studentów fachu dziennikarskiego, DKF, w trakcie imprez zaprezentują się slamerzy, podróżnicy i reportażyści. W ofercie 1Piętra znajdą się poważne debaty wokół historii idei, warsztaty z pisania ikon, spotkania z ludźmi, którzy podnieśli się z życiowych tragedii.

Od tygodnia na 1Piętrze odbywał się cykl debat, jakie poprzedzały uroczyste otwarcie. Andrzej Białek, Tadeusz Szawiel i Józef Augustyn SJ dyskutowali, czy można nie wierzyć. W trakcie panelu dziennikarskiego, w którym wzięli udział Jan Wróbel, Tomasz Machała, Bronisław Wildstein i Adam Szostkiewicz, pojawiło się wiele ciekawych myśli na temat kondycji polskich mediów.

Mówi się, że tabloidy odpowiadają za upadek mediów. - Tabloidy informują o rzeczach złych, lecz nigdy nie mówią o nich przychylnie - dostrzegł Jan Wróbel. - Kryzys wziął się stąd, że sięgając do mediów, powoduje nami głód emocji, nie głód informacji.

- Owszem, zamyka się jeden rozdział, lecz za nim otwiera się nowy - od prognozy końca mediów odcinał się Tomasz Machała (NaTemat) i wyraził przekonanie, że blogerzy, nie media, będą niedługo mogli pochwalić się największą liczbą cytowań i odsłon. To blogerzy, podkreślał, ujawnili romans Billa Clintona, z ich wpisów, kiedy media pozostają bezradne, dowiadujemy się o sytuacji w Chinach. - Media nie tyle kończą się, ile przekształcają. Niestety, przyszłych dziennikarzy fachu uczą ludzie, którzy o mediach myślą w tradycyjny sposób, dlatego blogi czy serwisy to, w oczach społeczeństwa, "paramedia", którymi zajmują się "paraidioci".

Bronisław Wildstein ("Uważam Rze") przekonywał, że dziennikarze bywają wobec siebie bezkrytyczni, traktują się jak elity, które widzą lepiej od odbiorcy, co jest dobre, a co nie. - Elita w imię dobra pragnie upodobnić odbiorców do siebie. Zatem, media nie informują dzisiaj o rzeczywistości, lecz starają się ją kreować - rozwijał. Receptą na to mają być standardy i pluralizm.

W środę na 1Piętrze na temat metapolityki dyskutowali Sławomir Sierakowski ("Krytyka Polityczna"), Dariusz Gawin ("Teologia Polityczna") i Paweł Rojek ("Pressje"). Dzisiaj, w czwartek, na temat mecenatu dyskutować będą managerowie kultury, przedstawiciele biznesu, osoby kierujące placówkami kulturalnymi.

Otwarciu 1Piętra towarzyszy publikacja fragmentu badań, jakie Centrum Myśli Jana Pawła II i CBOS przeprowadziły w tym roku. Wynika z nich, że zdaniem badanych kultura, jej odrębność wobec unifikacji UE, są ważne dla Polaków. Ponad 69 proc. badanych jest zdania, że kultura powinna zachować niezależność, natomiast tylko 25 proc., że kultura i obyczaje powinny jednoczyć się z UE. Reszta, 5 proc. badanych, nie miała zdania.

Odpowiedzi na pytania o różne wymiary integracji europejskiej pokazują, że podczas gdy większość naszych rodaków akceptuje integrację gospodarczą z UE (71% za, 21% przeciw), a w zdaniach co do integracji politycznej (42% za, 44% przeciw) jesteśmy podzieleni - zdecydowana większość jest przeciwna unifikacji w ramach UE, jeśli chodzi o znaczenie i miejsce religii (24% za, 67% przeciw), a także kulturę i obyczaje. - Kultura, sztuka bywają zajęciem dla zbuntowanych. Tymczasem dane z badań udowadniają, że pytania o patriotyzm, o miejsce, gdzie kultura i jej narodowa specyfika przenikają się, nie wolno zamiatać pod dywan. Dlatego spotykamy się, dyskutujemy, między innymi po to powstaje 1Piętro - informuje Sinkowski.

Z otwarciem 1Piętra otwiera się przestrzeń spotkania, dialogu i rozmowy o rzeczach ważnych, o wartościach, na których buduje się życie i społeczeństwo. Więcej szczegółów i pełen program można znaleźć na stronie Centrum Myśli Jana Pawła II (centrumjp2.pl).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

1Piętro - Papieskie Centrum Kultury
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.