Beethoven, Fiedosiejew i Orkiestra Czajkowskiego

Beethoven, Fiedosiejew i Orkiestra Czajkowskiego
17. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
8 lat temu
PAP / slo

Wielka Orkiestra Symfoniczna im. Piotra Czajkowskiego pod batutą Władimira Fiedosiejewa wystąpi we wtorek w ramach Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie. W programie koncertu znalazł się m.in. Koncert wiolonczelowy Witolda Lutosławskiego.

Orkiestra Czajkowskiego to jeden z najbardziej cenionych rosyjskich zespołów. Fiedosiejew prowadzi orkiestrę od 1974 r.

Na wtorkowym koncercie w Filharmonii Narodowej w Warszawie wraz z zespołem wystąpi niemiecki wiolonczelista Nicolas Altstaedt. Wspólnie wykonają Koncert na wiolonczelę i orkiestrę Lutosławskiego, którego 100. rocznica urodzin przypada w tym roku. W programie koncertu znalazł się także utwór patrona festiwalu - uwertura "Leonora III" do opery "Fidelio", oraz X Symfonia e-moll Dymitra Szostakowicza.

Beethoven napisał cztery uwertury do opery "Fidelio". Tę, która zostanie wykonana na wtorkowym koncercie, kompozytor przygotował na premierę drugiej wersji "Fidelia" w 1806 r. w Wiedniu. Ostatecznie opera przyjęła się z jeszcze inną uwerturą, a "Leonora III" jest prezentowana jako odrębny utwór.

Lutosławski dedykował swój Koncert wiolonczelowy rosyjskiemu wiolonczeliście Mścisławowi Rostropowiczowi. Utwór powstał w 1970 r. na zamówienie Royal Philharmonic Society w Londynie. Pomimo wielokrotnych zapewnień kompozytora o tym, że jego muzyka jest bytem absolutnym, niemającym związku z rzeczywistością, w Koncercie wiolonczelowym dopatrywano się nawiązań do sytuacji politycznej w Polsce. Przyczynił się do tego prawdopodobnie sam Lutosławski, sugerując Rostropowiczowi podczas prób, że koncert przedstawia zmagania się jednostki ze zbiorowością.

Na wtorkowym koncercie partię solową utworu wykona Altstaedt. Wiolonczelista często podkreśla, że znaczący wpływ na niego wywarł właśnie Rostropowicz. Altstaedt współpracuje z kompozytorami współczesnymi, m.in. z Sofią Gubaiduliną, Moritzem Egertem i Joergiem Widmannem. Obecnie jest dyrektorem artystycznym austriackiego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Lockenhaus.

Wielka Orkiestra Symfoniczna im. Piotra Czajkowskiego, z którą solista zagra w Warszawie, została założona w 1930 r. jako Pierwsza Orkiestra Symfoniczna Radia ZSRR. Obecną nazwę zespół otrzymał w 1993 r. decyzją rosyjskiego ministerstwa kultury ze względu na znaczący wkład w promowanie muzyki Czajkowskiego.

17. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena potrwa do Wielkiego Piątku. W programie znalazło się 17 koncertów symfonicznych i kameralnych.

Organizatorem Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena jest Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, założone i prowadzone przez Elżbietę Penderecką. Pierwsza edycja festiwalu, zorganizowana w 170. rocznicę śmierci patrona, odbyła się w 1997 r. w Krakowie. Festiwal był tam organizowany przez kolejne siedem lat, w 2004 r. został przeniesiony do Warszawy.

PAP sprawuje patronat medialny nad festiwalem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Beethoven, Fiedosiejew i Orkiestra Czajkowskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.