Bergamo - perełka włoskiej Lombardii

Bergamo - perełka włoskiej Lombardii
(fot. Magdalena Pelczarska)
5 lat temu
Magdalena Pelczarska / pk

Bergamo, choć wciąż mało znane, stanowi doskonałą alternatywę dla tych, którzy chcą poczuć włoski klimat, nie dysponując dużą ilością czasu. Miasto to może spokojnie zapewnić atrakcje na cały weekend. A może i dłużej...

W ostatnim czasie popularność Bergamo znacząco wzrosła, głównie ze względu na port lotniczy Orio al Serio - położony zaledwie 50 km od Mediolanu. Ląduje na nim wiele samolotów tanich linii lotniczych, także z Polski. Dwugodzinny lot z większych miast naszego kraju pozwala przenieść się w gorący, włoski klimat, tak wymarzony przez wiele osób. Miasto, traktowane często przez turystów jedynie jako brama do Mediolanu lub baza wypadowa w góry, z pewnością zasługuje jednak na uwagę samo w sobie.

Bergamo położone jest w północnych Włoszech, w regionie Lombardia, w pobliżu Alp Bergamskich. Teksty źródłowe podają, że miasto zostało założone ok. 390 r. p.n.e. przez Celtów, którzy nadali mu nazwę Bergheim, co oznaczało dosłownie "miasto na wzgórzu".

Wiele osób nierozerwalnie łączy z Bergamo osobę papieża Jana XXIII, który urodził się w jednej z pobliskich miejscowości. W mieście tym obecny święty uczył się w seminarium i pracował już jako biskup, a później kardynał. W wielu miejscach w mieście łatwo zauważyć jak żywy jest kult świętego papieża także w jego rodzinnych stronach. Często spotykane kaplice w kościołach poświęcone jego osobie, pomniki i obrazy to tylko niektóre z form wyrażenia Mu czci i szacunku.

Już po pierwszym spojrzeniu na mapę w Bergamo da się zauważyć wyraźną granicę pomiędzy dwoma najważniejszymi dzielnicami miastami - Città Alta, czyli Miastem Górnym, otoczonym przez mury obronne pochodzące z XVI wieku i Città Bassa - Miastem Dolnym, gdzie w odróżnieniu od rejonu "za murami" dominuje nowoczesna zabudowa, ruchliwe ulice oraz dobrze rozwinięta sieć sklepów i centrów handlowych.

Città Alta - to właśnie tutaj warto skierować pierwsze kroki przy zwiedzaniu Bergamo. Miejsce to niegdyś bardzo ciche i spokojne, obecnie tętni życiem szczególnie w weekendy i w sezonie. Ten szczególny rejon miasta zachwyca szczególnie piękną, średniowieczną zabudową, urzeka wyjątkowym nastrojem wąskich, kolorowych uliczek i uroczych kawiarenek. Warto zatrzymać się w jednej z nich na filiżankę espresso, aby odpocząć w cieniu podczas upalnego dnia. Do espresso doskonale pasują przepyszne, włoskie gelato. Tak wyśmienitych lodów trudno szukać gdziekolwiek indziej. Aby móc w pełni poczuć włoski klimat trzeba pamiętać o tym, aby się nie spieszyć, nie myśleć o tym co będzie później, po prostu cieszyć się chwilą…

W sercu Starówki, obszaru otoczonego przez mury, wznosi się przepiękna katedra Santa Maria Maggiore pochodząca z XII wieku. Jej wygląd zewnętrzny prezentuje styl romański w odmianie typowo lombardzkiej, wnętrze zbliżone jest jednak bardziej do baroku. Jedna z kaplic w Bazylice poświecona jest świętemu Janowi XXIII, w której znajdują się również jego relikwie. Warto zwrócić uwagę na arrasy umieszczone na bocznych ścianach katedry pochodzące z XVI-XVII wieku. W świątyni znajdują się też oryginalne freski z XIV wieku, m.in. jeden z nich przedstawiający Ostatnią Wieczerzę. Obok świątyni wznosi się piękna kaplica -  Capella Colleoni, powstała jako mauzoleum Bartolomeo Colleoniego, zasłużonego dla Włoch pana Bergamo z XV wieku. Wychodząc z Bazyliki, przechodząc przez Piazza del Duomo, można skierować kroki do drugiego, bardzo ważnego zarówno dla mieszkańców Bergamo jak i turystów kościoła, mianowicie Duomo czyli Katedry pw. św Aleksandra, będącego patronem miasta.

Spacerując w pobliżu Katedry warto pójść nieco dalej na Plac Vecchia będacy politycznym sercem miasta. To tutaj znajduje się najstarszy we Włoszech ratusz - Palazzo Della Ragione oraz Palazzo Scamozziano - pałac będący siedzibą biblioteki miejskiej. Obok tych ważnych dla życia społecznego budynków wznosi się, pochodząca z XII wieku, wieża wartownicza z zabytkowym zegarem.

Zwiedzając Bergamo Alta nie można zapomnieć o miejscu w którym powstaje najwięcej zdjęć umieszczanych w przewodnikach i wielu relacjach z wypraw w ten region Włoch. Ruiny zamku San Vigilio, o których mowa, to prawdziwy raj dla fotografów. Ze wzgórza na którym się znajdują roztacza się przepiękna, rozległa panorama na całe miasto z najstarszą częścią na pierwszym planie.

Bergamo stanowi prawdziwą ucztę dla miłośników nie tylko architektury, ale również malarstwa. W centrum miasta znajduje się słynna Accademia Carrara - wspaniała galeria malarska, w której prezentowane są cenne dzieła sztuki włoskiej autorstwa m.in. Tycjana, Canaletta , Pisanello, Lotta czy Rafaela. Część dzieł jest przechowywana i prezentowana zwiedzającym we wspomnianym wcześniej budynku ratuszu - Palazzo Della Ragione.

Bergamo, choć wciąż mało znane, stanowi doskonałą alternatywę dla tych, którzy chcąc poczuć włoski klimat nie dysponują dużą ilością czasu. Miasto to może spokojnie zapewnić atrakcje na cały weekend. A może i dłużej...

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bergamo - perełka włoskiej Lombardii
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Bergamo - perełka włoskiej Lombardii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.