Co roku zbieramy grzyby warte 700 mln zł. Pierwszy wysyp w przyszłym tygodniu

Co roku zbieramy grzyby warte 700 mln zł. Pierwszy wysyp w przyszłym tygodniu
Fot. Depositphotos.com / Depositphoto.com
PAP / mł

W końcu jest dobra wiadomość dla grzybiarzy. Choć co roku w koszykach wynoszą z polskich lasów ok. 100 tys. ton o rynkowej szacunkowej wartości ok. 700 mln zł, to w tym sezonie jeszcze nie doczekali się wysypu grzybów. Jest nadzieja, że w przyszłym tygodniu się to zmieni.

- Po deszczach i chłodzie spodziewane jest ocieplenie. Wyższe temperatury prognozowane są od niedzieli do środy, zatem wyjazd do lasu lepiej zaplanować na drugą połowę przyszłego tygodnia – podpowiada Radosław Droździoł z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB. - Czekamy na niedzielę, poniedziałek i wtorek, kiedy temperatury podskoczą. 

- Z moich ostatnich obserwacji wynika, że najwięcej grzybów jest na południowym zachodzie, zachodzie i północy. Najmniej grzybów występuje na ścianie wschodniej. Teraz sytuacja może się zmienić – podkreśla.

W ocenie specjalisty z IMGW dotychczasowy nieurodzaj grzybów jest najprawdopodobniej spowodowany suszą i dosyć chłodnym wrześniem. 

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Anastazja Pustelnik FDC

Rok 2023 zapowiada się smakowicie, ale przecież z Siostrą Anastazją nie mógłby być inny! Najbardziej wyjątkowa polska kucharka tradycyjnie zachwyca nas przepisami na pyszne dania.

Każdy miesiąc w kalendarzu zaskoczy czymś smacznym i zdrowym. Kulinarne...

Skomentuj artykuł

Co roku zbieramy grzyby warte 700 mln zł. Pierwszy wysyp w przyszłym tygodniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.