Cracovia 3D - cyfrowa rekonstrukcja miasta

Cracovia 3D - cyfrowa rekonstrukcja miasta
(źr. www.krakow.pl)
PAP / wm

Rekonstrukcję zabudowy Krakowa sprzed kilku stuleci można zobaczyć na wystawie „Cracovia 3D” w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Stworzenie wirtualnego obrazu miasta przy użyciu techniki trójwymiarowego modelowania zajęło specjalistom sześć lat.

Inspiracją do stworzenia cyfrowej rekonstrukcji Krakowa była panorama miasta z 1617 r. zamieszczona w dziele Georga Brauna i Franza Hogenberga „Civitates orbis terrarum”. W pracach nad rekonstrukcją uczestniczyło 15 konsultantów, m.in. historyków i archeologów, oraz 10 grafików.

Wystawa składa się z dwóch części. W pierwszej pokazano rekonstrukcje architektoniczno-urbanistyczne Krakowa oraz miast z nim sąsiadujących – Kazimierza i Kleparza z około 1650 r. Zwiedzający mogą zobaczyć - wprawdzie tylko na planszach i makietach - jak wyglądały świątynie i fortyfikacje miejskie na kilka lat przed najazdem i okupacją szwedzką, która zmieniła oblicze Krakowa.

DEON.PL POLECA

Druga część ekspozycji pokazuje przemiany w wyglądzie krakowskiego Rynku Głównego od XIII do końca XVIII wieku.  Autorzy wystawy szczególny nacisk położyli na zrekonstruowanie obiektów już nieistniejących, jak np. Mała i Wielka Waga, i na pokazanie, jak przekształcane były te, które możemy podziwiać dzisiaj.

„Wystawa jest niezwykle skromna i imponująca zarazem” - powiedział w czwartek dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski. „Skromna, bo składa się z kilkudziesięciu widoków Krakowa, uzupełnionych makietami, modelem i filmami. Imponująca, bo ilość wiedzy, która się kryje za każdym z tych widoków, jest trudna wręcz do opisania” – wyjaśnił.

Jak podkreślił Niezabitowski wystawa „Cracovia 3D”  to pewien przystanek w pracy muzealnej pracowni wizualizacji miasta. „Ta wystawa to podsumowanie aktualnej wiedzy o Krakowie opartej m.in. na pracach archeologów i architektów” - zaznaczył Piotr Opaliński, który razem z Martą Marek współtworzył wystawę.

Autorzy uwzględnili wyniki najnowszych badań oraz archiwalne źródła historyczne. „Współczesny Rynek to reprezentacyjny plac Krakowa, Sukiennice są galerią muzealną, tymczasem w XVII wieku był to zupełnie inny organizm, mocno związany z handlem. Rynek był wypełniony zabudową i pełen kupieckiego zgiełku. Wystawa pokazuje dawną świetność Krakowa” – tłumaczył Opaliński.

Zwiedzający mogą zobaczyć, jak zmieniało się oblicze miasta na wielkoformatowych wydrukach, oglądając makiety poszczególnych budynków, filmy zrealizowane w technice cyfrowej - „Cracovia A.D. 1650” i „Cracovia Origo” - oraz model rurmusa czyli urządzenia służącego do zwiększania ciśnienia wody dostarczanej do miejskiego wodociągu.

Wystawa będzie czynna do 14 sierpnia. Towarzyszące jej filmy mają być dostępne nie tylko w formie DVD, ale także w technologii Blue–Ray. Z myślą o najmłodszych planowane jest wydanie modelu krakowskiego Ratusza z XIV w. do samodzielnego składania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Cracovia 3D - cyfrowa rekonstrukcja miasta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.